TARİHTE BUGÜN:

 
 

Güçlü baba(Özen) ve Doğa Ceylan ile birlikte Doğa’nın daha önce gözüne kestirdiği bir hattı tırmanma niyeti ile Ankara-Bolu-İstanbuldan ayaklanarak Bursa’da buluştuk.

Keşiştepe’de kalabalık bir hafta sonu kimler yok ki! Sohbet muhabbet gani, rota koşullarına ise muhteşem diyemesekte, hava mis gibi. Tırmanmayı planladığımız hat Anadolu Çomarı ve Hayvanları İncitme rotaları arasında kalıyor.

1. İp boyu

Rota girişine serbest yükseldikten sonra Güçlü bol malzemeli bir ilk ip boyu geçiyor yaklaşık 40 mlik bir yangeçişte (sağa doğru) yan geçişin son metresinde büyük kaya bloğunun sonu daralıp, dışa atan bir hamle ile geçiliyor 4m'lik bir buz pasajı sonrası (rotadaki güzel buz tutmuş tek yüzeydi (75-80 derece) ilk ip boyu sona eriyor rotanın en zor ip boyu diyebiliriz.

 

2. İp Boyu

Küçük hamleler ile 35 m lik bir yan geçiş bol malzemeli bir yan geçiş daha ama pek sağlam diyemeyiz.Bu ip boyunun ortalarında önünüzde kalan slop bir kaya pasajı malzeme yerleşimine pek imkan sağlamıyor .Yan geçişin ardından 20 mlik 65/70 derece sert karda istasyona kadar malzemesiz bir hat geçiliyor ilk ip boyu sonrası daha hızlı geçilen bir pasaj.

 

Sağa doğru bir yan geçişle devam eden son ip boyunda 20 m lik bir yan geçiş sonrası 55 / 60 derece sert karda 35 mlik bir tırmanışla istasyon kurabileceğiniz bir kaya önünüze çıkıyor ancak bu ip boyunda Doğa hiç malzeme kullanmadan hızlı bir tırmanış yaptı son istasyondan sonra 20m'lik 60 derece sert karda tırmanış sonrası havanın güzelliği ile muhteşem bir manzarayla karşılaştık eğlenceli bir rota oldu .Mantar sote tadında biraz daha uzun bir rota tırmanmak isteyenler bi uğrayabilir.

 Keşiştepe’de bir rotaya 3 kişi çok fazla arkadaş!

 

Rota Kısa Künyesi

Rota Adı: Vurguncular

İlk Çıkış Tarihi: 17 Şubat 2018

Ekip:Güçlü Özen-Doğa Ceylan-Cem Manav

Zorluk:

1.İp Boyu M2/45

2.İp Boyu ilk 20 m M2 /35 m 65-70 derece sert kar -55 metre

3.İp Boyu 55-60 derece sert kar - 55 metre

Rota Uzunluğu: 155m

Kullanılan malzemeler:

2*çift dry tırmanış ipi,1 set YYKM,1 set stoper,teknik kazma ve kramponlar, Muhtelif sikkeler, Perlonlar vb.

İletişim: cem.manav [at] gmail.com