TARİHTE BUGÜN:

 

Tuolumne Meadows & Cathedral Peak

2015 yılında yaptığımız Half Dome, Snake Dike (V+) tırmanışından 1 yıl sonra “rotamızı” Cathedral Peak’e çevirdik. Cathedral Peak, Yosemite Milli Parkının Tuloumne Meadows (çayırlık) bölgesinde yer alan sivri zirvelerden biridir. Adını katedral görünümlü profilden alan Cathedral Peak, 3326m rakımlıdır. Konum olarak parkın coğrafi merkezinde olduğundan geniş bir alanı gören manzaralara sahiptir. Tuloumne Meadows, Cathedral Peak dahil çok sayıda sivri ve kubbe bulundurduğundan kaya tırmanışçıları için oldukça popüler bir yerdir. Daha çok uzun duvarlardan oluşan Yosemite Vadisine ek olarak çok sayıda tırmanış alternatifi sunar. Tırmanış rotalarının bir çoğuna park içinden geçen yol üzerinden en fazla bir kaç km’lik yürüyüşle erişilebilir.
Tuolumne Meadows’in ana yapısını oluşturan granit kaya milyonlarca yıl buzul altında kalıp şekillendi. Toprak ve yumuşak zemini tamamen taşıyan buzullar geriye sadece granit bıraktı. Yarım soğan şeklinde katmanlardan oluşan kubbeler ise bu sırada pürüzsüz bir şekilde cilalandi. “Eksfoliasyon” denilen ve zamanla kabukların koparak ayrılmasıyla ve akabinde oluşan erozyon kayaları şekillendirmeye devam etti. Kimi yerlerde kaya içinde bulunan çatlaklardan içeri giren su veya buz, kubbeleri bıçak gibi kesip götürerek dik yüzeyler ve duvarlar oluşturdu. Granitin ulaşamadığı yüksek ve sağlam tepelerde sivriler oluştu. “Nunatak” olarak adlandırılan bu sivriler bazan amfitiyatro şeklinde yer alır. Cathedral Peak ve komşuları olan Echo Peaks, Cockscomb ve Unicorn nunatak örneklerindendir. Amfitiyatroların dibinde, buzulların oyduğu çukurlarda göller yaygın olarak yer alır. Örneğin Budd Lake bahsedilen zirvelerin arasında kalan oldukça manzaralı bir göldür.


Southeast Buttress Rotası:

Cathedral Peak tırmanışımız için Southeast Buttress rotasini seçtik. Zirvenin güney doğusunda yer alan bu duvar rotası Yosemite Milli Parkının en klasiklerinden biridir. Southeast Buttress, üzerinde çatlaklar, bacalar, dik yüzey etapları ve aralara serpiştirilmiş setler sayesinde oldukca zevkli bir tırmanış sunar. Ana granit kaya içinde, jeolistlerin “plajiyoklaz feldispat” ve “alkalin feldispat” olarak adlandırdığı minerellerin sayesinde genel olarak tutamağı boldur (Bu tutamak çeşitlerini aşağıdaki görsellerde göreceksiniz). Southeast Buttress tek bir rota değildir; duvar üzerinde çok sayıda varyasyon yapılabilir. Ekibin yetenek ve zevkine göre kolaylaştırılabilir veya zorlaştırılabilir. Önemli bir faktör duvardaki diğer ekiplerdir. Oldukça popüler bu rotada başka ekiplerin olma ihtimali yüksek olduğundan, trafik durumuna göre varyasyon yapmak gerekebilir. Bu durum özellikle kilit konumunda olan baca etabı için önemlidir. Bizim çıkışımızda, bacada olan ve sıra bekleyen başka ekipler olduğu için, daha zorlu bir bacadan tırmanmak zorunda kaldık. Rotamızla ilgili daha fazla detayı aşağıda okuyup, fotoğraf albümümüzde görebilirsiniz.

Yosemite, Tuolumne Meadows’a Varış ve Kamp:

San Francisco’dan aracımızla 1 Ekim Cuma akşamı yola çıktık ve yaklaşık 5 saat süren yolculuk sonrası Yosemite Milli Parkına varabildik. Yosemite Milli parkında kamp yerleri dışında kamp yapmak yasak olduğu için Cathedral Peak’in yakınlarında bulunan kamp noktalarına sabaha karşı 02:00 sularında vardık. Ancak tahmin ettiğimiz kamp noktalarında hiç yer yoktu. Hatta yasak olmasına ragmen yol kenarlarında bir çok araba gördük. İnsanlar ya arabalarında uyuyor ya da arabayı yol kenarına park edip kamp yapabilecek yer arıyorlardı. Biz de mecburen arabamızı yol kenarında uygun bir yere park edip kamp kurduk ve hemen uyumaya çalıştık. (Milli Park’ın güvenliğinden ve kuralları temin etmekden sorumlu Korucular yani Rangerlara yakalanmadığınız sürece bir problem yok.)

Sabah 07:00 de 4 saatlik uyku ile dinlenemeden uyanarak kahvaltı yaptık. Kampı hızlıca toplayıp 15 dakikalık araba seyahatinden sonra Cathedral Peak’e doğru yürüyeceğimiz patika başlangıç noktasına geldik. Yarım saatte hazırlanıp, biraz gezinerek ve fotoğraf çekinerek 3,5 saat süren güzel ve zorlu olmayan bir yürüyüşten sonra Cathedral Peak dağının dibine vardığımızda saat 11:15 olmuştu.
Tırmanış sırasında yanınızda taşımak istemediğiniz tüm fazlalıkları rota dibinde bırakabilirsiniz. Cathedral Peak klasik iniş rotası patikası duvarın hemen yanından geçiyor ve dönerken malzemelerinizi tekrar almak için vakit kaybetmeyeceksiniz. Ancak önemli bir uyarı ; çok fazla sincap, fare vb hayvan olduğu için yiyecekleri çok iyi paketlemeniz gerekiyor.

Tırmanış:

1. İp Boyu: 12:00 

Güneş ne kadar parlak ve ısıtıyor olsa da hava oldukça serindi, yanımızda olan giysilerin hepsini giymek zorunda kaldık. Neyse ki kaya ısınmıştı ve rota A,B,C vayantların hepsinde tırmanıcılarla doluydu.
İlk ip boyu South East Buttress rotasının A,B ve C varyasyonlarının içinde en basit dereceli ip boyudur ve 55 metrelik bu hat V-, IV+ olarak derecelendirilmiştir. Birinci ip boyunda ara emniyet imkanı çoktur ve küçük cam veya takozlar iş görecektir. Küçük çam ağacına belirgin giden hattı takip edin ve çam ağacında bulunan beyaz sağlam perlonu istasyon kurmak için kullanabilirsiniz. Çam ağacının hemen dibi de iki kişinin oturabileceği kadar büyük olduğu için rahat bir şekilde bir şeyler yeme fırsatınız olacaktır.

2. İp Boyu: 13:20

Kolay ama zevkli bir başlangıcın ardından ısınan kaslar artık biraz daha zor bir tırmanış için hazırdı. 55 metre boyunda olan 2. ip boyu başlangıçta emniyet noktasının zayıf olduğu bir yan geçiş ile başlasa da, bu yan geçişin hemen ardından küçük çatlaklar takoz ve cam için uygun noktalar vardır. Bu noktaları değerlendirip iyi emniyet alıp sonrasında yine pek ara emniyet alma imkanı olmadan dik etap çıkılır. Bu etabın zorluğu homojen bir şekilde V derecedir.


Rotayı çıkarken 15-20 metrelik ara emniyet atamadığımız noktada çok eski bir sikke gördük. Bu sikke kesinlikle sağlam değildir. Kullanılması tavsiye edilmez. Rotada başka sikke veya bolt yoktur.
2. ip boyunda yan geçiş yapmadan hemen önce bu noktada bir ara istasyon aldık. Çünkü yan geçiş tam olarak ne ile sonlandığı ve nasıl devam ettiği gözükmeyen bir açıdaydı. Sonra TOPO’da 1. Ip boyunda gözüken 5.7R (poor pro) yani çok zayıf/az ara emniyet imkanı veren noktaya benzettik bu noktayı ve buradan devam etmedik. Kısacası topo’da nereye denk geldiğinden emin değiliz ve çok zor gözükmese de biz buradan ilerlemedik. İlk başta çok tercih edilesi durduğu için de görselini eklemek istedik.
Yukarıdaki görselde yüzeyde görünen çıkıntılar Bulge olarak adlandırılıyor. Bu çıkıntılar ayaklarda da yüksek sürtünme sağladığı için parmak uçları ile tutarak tırmanmak zor değil ancak bu oluşum Türkiye’de pek denk geldiğimiz bir oluşum da değil. Genç bir kaya yapısına sahip Yosemite granit duvarlarında Türkiye’de yaşlı ve çürümüş kayalarımızda alışık olduğunuz çatlaklardan ziyade sağlam kaya üzerinde tutulabilecek çıkıntılar var. 

3. İp boyu: 16:30

3. İp boyuna vardığımızda saat 16:30 olmuştu ve ne yazık ki artık güneş tamamen dağın öteki yüzündeydi. Geç kalmamızda bırakmamak uğruna çok uğraşsak da çıkaramadığımız sıkışan takozların etkisi olmuştu. Biraz da yavaş tırmanmıştık tabii ki. Hava zaten soğuktu ancak güneşin ısısı olmadan kaya hemen soğumuştu, rüzgar başlamıştı ve hava koşullarının zorlaşması ile birlikte önümüzde başka bir problem daha vardı.


Yukarıdaki görüntü de 3. ip boyundaki setin en sağında kaçış boltunun hemen solunda 5.7R yani V+ olarak derecelendirilen varyant noktasından Baca’ yı tırmanmaya çalışan 2 tırmanıcı ve onları bekleyen 2 ayrı grubu göreceksiniz. Çünkü bacayı tırmanmaya çalışan 3 kişilik ekip oldukça acemiydi ve bacanın ortasında ipleri düğüm olmuştu. En tecrübelileri olan lider tırmanıcı da bu durumdan nasıl kurtulması gerektiğini bir şekilde çözememişti. Lider tırmanıcı ile olan iletişim de oldukça zordu çünkü rüzgar da oldukça hızlanmıştı. Kısacası Baca’da tıkanıklık vardı ve kimse ilerliyemiyordu.
Biz zaten Baca’dan değil C 5.7 (V+) varyant rotasından çıkmayı planlamıştık ama hava çok soğuyunca da Baca’dan mı çıksak diye sorgulamaya başlamıştık. Sonuç olarak öndeki grubun hareket edememesi sebebi ile varyantan çıkmak zorunda kaldık. Yukarıdaki fotoğrafta gözüken 8-10 metrelik bu etapta hiç bolt veya sikke yok. Yan yüzeylerde de pek fazla rahat tutabilecek ne çatlak ne de çıkıntı var. Tırmanırken çatlağı kullanmaktan başka care kalmıyor aslında. Çatlağın içi çok sağlam ve BD C3-4 numaralı camler çok güzel oturuyor.
Neyse ki 8-10 metrelik bu etap bir sete varıyor ve set Baca’nın sonlandığı nokta ile birleşiyor. Bacanın içersinde iplerinin düğüm olduğunu görüyoruz. Bu noktadan Bacayı tırmanırken sıkışan ekibin lider tırmanıcısı ile de rahat bir şekilde iletişim kurabiliyoruz. Ancak ekip çok acemi ve lider tırmanıcı kurduğu istasyona güvenemediği için ip inişi yapmak istemiyor. Tarif ettiğimiz bir çok düğüm çeşidini de bilmiyorlar ve onları kurtarmak zorunda kalıyoruz. Bu noktada sağlam bir istasyon kurup – bacadan aşağıya inip, düğümlerini çözüp, tekrar bacayı tırmanmak zorunda kalıyoruz. Bir ekibi kurtarmanın verdiği mutluluk ne yazık ki vücutlarımızı ısıtmaya yetmiyor. Hava çok soğudu artık!
Kurtardığımız ekip 3 kişilik ve çok yavaş olduğu için ve biraz da bizi anlayışla karşılayacaklarını umarak sırayı bozup, riski de göze alıp onları beklemeden hızla tırmanmaya başlıyoruz.

4. İp Boyu: 18:30

4. İp boyunda artık tüm ekipler birbirlerinin ipinin üzerinden tırmanıyorlar. 3 kişilik yavaş ve acemi ekip duvardaki düzeni bozdu. Her şeye ragmen 4. ip boyu en eğlenceli tırmanışı sunuyor diyebiliriz. Zor olmayan ama oldukça dik olan bu ip boyunda orta ve ufak boylu cam ve takozlar ile ara emniyet imkanı oldukça fazla. 

5. İp Boyu:

Zorluk derecesi V olan ve homojen zorluk seviyesinde ilerleyen ip boyudur. Orta ve küçük boyutlu takoz- cam kullanılabilir. Sikke veya bolt yoktur. Çok büyük bir set ile sonlanır. Gerekirse burada bivak yapılabilir. Ancak rota bundan sonra çok belirgin olduğu için kafa lambaları ile de tırmanmak mümkün.

6. İpboyu: 20:00

Zorluk derecesi 5.6 (UIAA V) olan ve homojen zorluk seviyesinde ilerleyen bir ip boyudur. Orta ve büyük boyutlu takoz-cam kullanılabilir. Sikke veya bolt yoktur. Bu ip boyu belirgin bir çatlak ile zirvenin 3-4 metre altında bulunan iniş rotasına bağlanır. Bu bağlantı noktası rota üzerinde dikine yükselen çatlağın bittiği iki kaya kütlesi arasında kalmış yaklaşık 60 cm derinliğinde bir oyuktur. Bu noktadan sonar zirveye 3-4 metrelik USA 4th class ( UIAA = I,II ) çok basit tırmanış ile varılır.
6.ip boyunun sonuna vardığımızda rüzgar çok şiddetlenmişti ve hava çok soğumuştu. Titremelerimizi durduramıyorduk. 3-4 metrelik basit tırmanışın ardından zirveye çıkmak en fazla yarım saatimizi alacak olsa bile buna değmeyeceğine karar verdik ve hali hazırda iniş rotasına vardığımız için inişe geçmeye başladık. 

İniş:

Geri dönüşte zirve bloğunun altında kısa ama oldukça boşluklu bir travers yaparak, biraz ötede pencere gibi duran aralığa çıkmak gerekiyordu. Saat yaklaşık 20:00 olmasına rağmen 1 Ekim de günler epey kısaldığı için karanlık tamamen çökmüştü. Bu sırada şiddetlenen rüzgarda iyice üşümeye başlamıştık. Zifiri karanlıkta pencerenin ötesi gözükmediği için, daha önce burada bulunmayan birinin çıkış yolunu bulması sorunlu olabilirdi. Ekipten Hakan Yalçın daha önce normal rotadan Cathedral Peak’e tırmandığı için bu etabı tanıyordu. Travers kısa olmasına rağmen kuvvetli rüzgar ve karanlıkta geçmek doğrusu stresliydi.
Pencerenin arkasındaki güvenli yere ulaştığımızda, arkamızda bulunan bir ekibin bize seslendiğini duyduk. Daha önce bacada bizim önümüzde olan 3 kişilik ekipti. Traversin ötesinde kalmış dönüş yolunu arıyorlardı. Bu sırada rüzgar daha da şiddetlenmişti. Onlara yardım etmeliydik; yoksa kayalıklarda geceyi geçirmeleri veya zifiri karanlıkta iyi göremedikleri boşluklu traversi yapmaları riskli olurdu onlar için. Tahmin ettiğimiz gibi Cathedral Peak’e ilk gelişleriymiş. Hemen emniyet işine başladık. Birer birer çekerek üçünü de yanımıza aldık. Bize teşekkür ettiler. Hem onlar rahatlamıştı hem biz. Ama patikaya daha yol vardı. Zirve bloğunun altında, dağın batı yamacındaydık. Bu noktaya gün ışığında ulaşabilseydik, Cathedral Peak’ in bir alt zirvesi olan Eichorn Pinnacle ve aşağıda kalan Lower Cathedral Göl’ünün şahane manzarasını seyredecektik. Ancak ayın çıkmadığı bu gecede manzaradan eser yoktu.
Boşluklu bir kaç hamle içeren dik kesimden aşağı inip, sonra yatay geçişle dağın doğu yamacındaki patikaya ulaşmamız gerekiyordu. Diğer ekibin tırmanıcıları epey yorulmuşlardı ve yavaş hareket ediyorlardı. Ağaç ve setlerin birbiriyle karıştığı dik kesimde onlara yardıma devam ederek Eichorn Pinnacle’ın yanına indik. Patikaya varmak için geriye cross-country geçiş kalmıştı. Çalılar ve boulderlar arasında sağlı soğlu, yukarı aşağı ilerleyerek doğu yamacının başındaki sırta ulaştık. Diğer ekip tekrar geride kalmıştı. Seslenerek ve ışıklarımızla onlara yardım ettik. Bundan sonra sırtın altında başlayan patikayı bulmak zor olmadı.


Southeast Buttress rotasının yanında zig zag yaparak aşağıya inen patikayı takip ettik. 20 dakika sonra rotanın dibinde tırmanışa başladığımız yere döndük. Sabah bıraktığımız baton ve diğer eşyaları aldık. Bir şeyler atıştırdık. Diğer ekip dinlenmesine devam ediyordu. Artık patikadan dönüş rahattı. Onlarla vedalaşarak Tuolumne Meadows’ a geri döndük. Saatimiz 23:30’u gösteriyordu. Arabanın sıcaklık ölçer derecesi ise 5 Fahrenheit yani -15 Celcius dereceydi. Dağın yaklaşık 1000m daha yüksek bir konumda olduğunu düşünürsek, tırmanışın son bir saatinde ince yazlık ekipmanlarla -10, -15 Celcius derece sıkcalıkta tırmanmış olabiliriz. San Fransisco’ya geri dönmek 5 saatimizi alacaktı, ama zorlu tırmanış, rüzgar ve soğuktan sonra sıcak arabada keyfimize diyecek yoktu.

Rota: Southeast Buttress Rotası

Bölge: Amerika Birleşik Devletleri, California Eyaleti, Yosemite Milli Parkı, Tuolumne Meadows Bölgesi, Cathedrak Peak Dağı

Ekip: Ali Kayaturan, Hakan Yalçın

Rota Uzunluğu: 213 metre , 700 feet

Toplam İp Boyu: 6 İp Boyu

Stil: Geleneksel

Genel Zorluk: V+ UIAA

İlk Çıkış Mı: Hayır

Tarih: 01 Ekim 2016

Ekip: Ali Kayaturan – Hakan Yalçın

Malzeme: Kask, 60m - 9,5mmØ dinamik ip, ilk yardım çantası, pursik, kilitli karabinalar, HMS, emniyet kemeri, ATC, takoz set, 7 adet yaylı takoz ( Trango Flex Cam 3-4-5-6 ve Black Diamond Camalote C 3-4) , perlon bantlar, ekspres set.

Rotaya Varış: 4 km

Rotadan İniş : 5 km

Cathedral Peak İrtifa: 3326 metre

Tırmanış Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=zpr9Kg6adnc&t=127s
Faaliyete ait fotoğraf albümü: https://goo.gl/photos/52fsoUixDm3YrYyz7

Bu güzel rotayı tırmanacak ekiplere bazı öneriler;

1-) Tırmanışa ve yürüyüşe erken başlayın. Saat 08:00 olmadan rota dibinde olun.
2-) Hızlı tırmanın ve Eichorn Pinnacle tırmanışını da aynı güne ekleyin. Böylece iki zirve yapıp Alpin tırmanış hazzı yaşayabilirsiniz.
3-) Bacayı kullanmaya çalışın. Baca oldukça zevkli gözüküyor ve bizim bypass yaptığımız noktadan çok daha rahat.

İletişim Bilgileri :

This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Kaynakça:

1-) Rota Topo fotoğrafı, www.supertopo.com adresinden bulunan İngilizce dökümandan (sf149) alınmış ve çevrilmiştir.
2-) Zorluk dereceleri fotoğrafı, www.supertopo.com adresinden bulunan İngilizce dökümandan (sf147) alınmış ve çevrilmiştir.