TARİHTE BUGÜN:

 

Biz Kimiz?

Aktif olarak editörlük yapmayan, güncel editör ekibine fikri destek ve tavsiye sağlayan eski editörler

Aykut Türem

1979 senesinde Amasya’da doğdu. Dağcılık ve tırmanış ile 1999 senesinde YTÜDAK’a kayıt olduğunda tanıştı. YTÜDAK`ta eğitimini tamamladıktan sonra eğitmen olarak kulüpte aktif görev aldı. Halen de fırsat buldukça YTÜDAK bünyesinde eğitim vermektedir. 2006 yılında kurulan YDK – Yıldızlı Dağcılar Derneğinin oluşumunda yer aldı.

2001-2005 yılları arasında, outdoor training/experiential education (yaşayarak öğrenme), endüstriyel dağcılık (ipli erişim çözümleri), bungee jumping gibi alanlarda birçok sektör firmasında proje bazlı / yarı zamanlı olarak çalıştı. Ülkemizin dağlarının bir çoğunda ve Avrupa'da Mont Blanc Massif ve Dolomitler başta olmak üzere farklı bir çok bölgede tırmanışlar gerçekleştirdi.

İTÜ Makine Mühendisliği mezunu olan Aykut eğitim ve danışmanlık alanında çalışmaktadır.

İletişim: aykut.turem[at]tirmanis.org

Aktif olarak editörlük yapmayan, güncel editör ekibine fikri destek ve tavsiye sağlayan eski editörler

Burak Özdoğan

23 Haziran 1976, İstanbul’da doğdu. Doğa sporlarına olan merakı Lise son sınıftayken satın aldığı bir kitapla, Haldun Aydıngün’ün “Doğada Yaşam Ve Gezi Notları” adlı kitabıyla filizlendi. 1994 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Matematik Mühendisliği bölümünü kazandı ve 1996 senesinde aynı üniversitenin dağcılık kulübü YTUDAK’a kayıt oldu.

1998 senesinin 1 Mayıs günü, bugün This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. adresiyle tanınan dağcılık odaklı elektronik posta listesini kurdu. 1999 senesinde YTUDAK’ta ağırlıkta kaya tırmanışı olacak şekilde eğitmenliğe başladı. 2000 yılında o zamana kadar beş yıldır okulla birlikte götürdüğü iş hayatında bir değişiklik yaptı ve çalıştığı hazır giyim firmasından ayrılarak “Adrenalin Tırmanış Ve Doğa Sporları”nda kaya tırmanışı eğitmeni olarak çalışmaya ve daha sonraki yıllarda da 'dsm group' firmasına geçerek “açık hava eğitimleri” bölümününde 'yaşayarak öğrenme' metodu esas alan organizasyonlarda görev almaya başladı.

Tırmanışa olan ilgisinin yanında yazmaktan da büyük keyif alan Burak, tirmanis.org dışında Takoz ve Onbir Artı dergileri ağırlıkta olmak üzere çeşitli yayınlara öykü, makale, röportaj ve çeviri dalında kaleme aldığı metinler ile katkı sağladı. Hâlen vakit buldukça da yazmaya gayret ediyor. Yazın alanında tırmanış dışındaki konularda da arada sırada kotardığı amatör öykülere https://kalemlikek.wordpress.com adresinde yer veriyor.

Burak Özdoğan şimdilerde yazılım sektöründe çalışıyor ve Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ta yaşıyor.

İletişim: burak.ozdogan[at]tirmanis.org

Aktif olarak editörlük yapmayan, güncel editör ekibine fikri destek ve tavsiye sağlayan eski editörler

Pınar Kavak

Pınar Kavak, 5 Ağustos 1983’te Samsun-Alaçam’da doğdu. 1 yaşında asıl memleketi Artvin’i bir yıllığına ziyaret ettikten sonra çocukluk yıllarında Tokat’taydı. Lise eğitimini tamamladığı Trabzon’da da çok güzel bir 3 yıl geçirdi ve 2001’de Ankara’da, Bilkent Üniversitesi’nde Bilgisayar Mühendisliği eğitimine başladı.

Edebiyata ve doğaya olan merakı çocukluk yıllarına dayanmasına rağmen ilk tek sıra doğa yürüyüşünü 2002 baharında Bilkent DOST’un trekking grubuyla birlikte yaptı. 2002 güzünden itibaren aynı topluluğun dağcılık ve tırmanış eğitimlerini tamamladı. Devamında yardımcı eğitmen olarak görev aldı.

2006 baharına kadar DOST’taki ekip arkadaşlarıyla ülkemiz dağlarının bazı popüler zirvelerine klasik rotalarından çıkışlar gerçekleştirdi. 2006 güzünde yüksek lisans eğitimine İstanbul’da başlamasıyla YTÜDAK’la tanıştı. YTÜDAK’la birlikte de tırmanışlar yaptı.

Pınar, halen DOST ve YTÜDAK’tan arkadaşlarıyla birlikte tırmanmaya devam ediyor. 2006 Ağustos’undan beri bir kamu kurumunda araştırmacı olarak çalışıyor.

İletişim: pinar.kavak[at]tirmanis.org

Eren Görenoğlu

16 Mayıs 1985 tarihinde Denizli’de doğdu. Tırmanış hayatına 2001 yılında henüz lise sıralarındayken spor tırmanışla adım attı. Üniversite yıllarına kadar uzun süreli aralar vererek tırmanış becerilerini geliştirmeye çalıştı. 2004 yılında YTÜ Çevre Mühendisliği bölümüne kayıt olan Eren, derslerinin başladığı ilk gün YTUDAK’a kayıt oldu. Kulüp içinde 2 yılı başkanlık olmak üzere pek çok pozisyonda görev aldı. Eğitmen olarak edindiği bilgileri kulüp bünyesinde elinden geldiğince aktarmaya çalıştı. Lisans öğrenimi sonunda YDK bünyesine katıldı. Halen YTUDAK ve YDK’lı arkadaşlarıyla antrenman yapmakta ve tırmanışlara gitmektedir.

Tırmanış kadar okumaya ve araştırmaya karşı sürekli istek duyan Eren, İTÜ Environmental Biotechnology bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamlamasının ardından halen özel sektörde çalışmaktadır.

İletişim: eren.gorenoglu[at]tirmanis.org

Sefa Börtücen

Ocak 1988 tarihinde Bandırma’da doğdu. 2007 yılında YTÜ Metalürji ve Malzeme Mühendisliği bölümünde lisans eğitimine başladı. 2009 senesinde ise YTÜ dağcılık kulübüne kayıt olarak dağcılık sporuyla tanıştı. Kısa süre içerisinde tanıdığı ve sevdiği dağcılık ve tırmanış sporu kendisi için bir tutku haline geldi. İki yıllık dağcılık eğitimini tamamladıktan sonra YTÜ dağcılık kulübünde kulüp başkanlığı görevini yerine getirdi. Bugün ise kulüpte aktif olarak eğitmenlik yaparak kendisi gibi dağcılık sporuna gönül vermiş kişilere yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Lisans eğitimini YTÜ’de tamamladıktan sonra özel sektörde çalışmaya devam etmektedir.

2011 yılından itibaren başta Aladağlar olmak üzere Türkiye’nin farklı tırmanış bölgelerinde ve Dolomitlerde tırmanış yapma fırsatı bulmuştur. Teknik becerilerini geliştirerek ve düzenli antrenman yaparak daha fazla tırmanış gerçekleştirmeyi hedeflemektedir.

İletişim: sefabortucen[at]gmail.com

Göknil Ünal

18 Ocak 1992'de Eskişehir'de doğdu. Dedesi sayesinde kampçılık ile çok küçük yaşlarda tanıştı. Üniversite'ye kadar Bursa'da yaşadı ve kort tenisi ile spor yaşamına başladı. Yıldız Teknik Üniversitesi Biyomühendislik Bölümü'nü kazanarak İstanbul'a geçiş yaptı. 2011'de YTÜDAK ile tanıştı ve içindeki doğa insanı tam olarak uyandı. Kulübün eğitimlerinde ve yönetiminde yer aldı. Mezuniyeti ile YDK’ya katıldı ve orada da yönetimde yer aldı. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Odyoloji Yüksek Lisans’ı yapmakta olan Göknil şimdilerde minimal düzeyde kaya tırmanışıyla ilgilenmektedir.

Odyoloji uzmanı olarak çalışacağı şehirde aktif dağcılık yaşamına geri dönme planlarıyla tam gaz tez yazma sürecinde olup tirmanis.org ailesinin bir üyesi olmaktan büyük keyif almaktadır.

İletişim: goknil.unal[at]tirmanis.org

Şükrü Sarı

18 Ağustos 1994 yılında Samsun’da doğdu. Üniversite öğrenimine kadar hayatını Samsun’da geçirdi. Yaz tatillerinde gittiği Maçka ormanlarında, çocukluğundan beri eksikliğini hissettiği bütünleyici parçanın doğada olabileceğini fark etti. 2013 yılında YTÜ Harita Mühendisliği Bölümüne başladı ve okula gittiği ilk gün doğayla özdeşleştirdiği dağcılık kulübünün standını aramaya başladı. Arayışlar 2. günde sonuç verdi ve YTÜDAK’a katıldı.

YTÜDAK’la birlikte teknik tırmanışla tanışan Şükrü, aradağını bulmuş oldu ve tırmanışı hayatının merkezine aldı. YTÜDAK’ta aldığı eğitimlerin ardından kulüp başkanlığı ve eğitmenlik yaptı. 2017 yılında YDK’ya katıldı. Aladağlar başta olmak üzere Türkiye dağlarında tırmanışlar yaptı. YTÜDAK ritüeli olarak tırmanışların büyük kısmını raporladı ve ağırlıkla ytudak.org’da yayınladı.

Şükrü, lisans eğitimini sürdürmekte, outdoor organizasyonlarda part-time olarak çalışmakta ve fırsat buldukça tırmanışlarına devam etmektedir.

Sumru Tamer

1990 yılında İstanbul'da doğdu. Dağcılık ile Kadıköy Anadolu Lisesi Dağcılık Kulübü'nde tanıştı. Yaz ve kış klasik dağcılığının yanı sıra, geleneksel tırmanış ve spor tırmanışa da bu dönemde başlamış oldu. Boğaziçi Üniversitesi'ndeki öğrencilik yıllarında BÜDAK ile spor tırmanış ve bouldering yaptı. Bunun yanında kulüp dışından partnerler ve gruplar ile yaz ve kış klasik ve kolay geleneksel dağ rotaları tırmanmaya ve spor tırmanışa devam etti. Bir kaç sene boyunca çeşitli dağ turizmi şirketleri için freelance "dağ rehberliği" yaptı, hala da yapıyor. Daha teknik rotalar tırmanma, yeni tanıştığı miks tırmanışta ilerleme, uzun duvar ve sürekli yeni kişiler ile tırmanabilme hayalleri ile girdiği YTÜDAK'ta tırmanışa devam ediyor.

Tırmanış ve dağcılık kültürü'ne dair yazı ve araştırmalar ilgisini çekiyor. Başta feminist teori olmak üzere çeşitli toplumsal teorilere olan ilgisini ve aktivizmden öğrendiklerini Türkiye'deki tırmanış kültürü ile nasıl harmanlayabileceğine dair kafa yoruyor, bunlara dair yapılmış araştırmaları takip ediyor. Tirmanis.org' un bu amaç için de güzel bir mecra olabileceğini düşünüyor.

Önceden hayatını rehber, çevirmen, müzisyen vb. olarak sürdürürken, şu sıralar bir Sivil Toplum Kuruluşunda tam zamanlı çalışarak, hafta sonu dağcılığının sınırlarını deneyimliyor. Hayat şartları ne olursa olsun, her şekilde, bir yolunu bulup tekrar antrenmana ve dağlara gitmeye çabalıyor.

İletişim: sumru.tamer[at]gmail.com

Yavuz Gültekin

Ağustos 1990 Mardin’de doğdu ve lise öğreniminin sonuna kadar burada yaşadı. 10’lu yaşlarında izcilik eğitimlerinde kampçılık ve outdoor ile tanıştı. Aynı yıllarda başladığı basketbol sporu sebebiyle izciliği bıraktı ve profesyonel sporculuk hayatına başladı. Bölge şampiyonalarının yanı sıra okuduğu lisede basketbol takımının oluşumunda yer aldı ve yurt çapında başarılar elde etti. 2008’de profesyonel sporculuğu bırakmasının ardından üniversite eğitimi için İstanbul’a yerleşti. Üniversite yıllarında kulüpçülük hayatına yoğun bir şekilde başladı ve birçok organizasyonda, sosyal sorumluluk projesinde yer aldı. YTÜ Müzik Kulübü’ndeki 2 senelik başkanlık görevi ardından 2012’de YTÜDAK ile nihayet tanıştı ve tırmanış sporuna başladı. Kaya tırmanışından ayrı olarak dağcılığa ve dağlara olan ilgisi ise YTÜDAK sayesinde gitmiş olduğu Aladağlar’ı görmekle başladı. Gönüllülük esasına dayanan bu dağcılık eğitimlerinden etkilenerek YTÜDAK’ın faaliyetlerine eğitmenlik yaparak katılmaya devam etti. İş hayatı sebepli yarı zamanlı olarak Aladağlar ağırlıklı olmak üzere ülke dağlarında ve tırmanış bahçelerinde tırmanışlarına devam etmektedir.

YTÜ Harita Mühendisliği bölümü mezunu olan Yavuz, tam zamanlı şekilde bir mühendislik firmasında çalışmaktadır. İş hayatı ve tırmanıştan fırsat buldukça da müzik ve fotoğrafla yakından ilgilenmektedir.

2019 yılı itibariyle tırmanış ve dağcılığa yönelik gelişmeleri tirmanis.org ekibiyle sosyal medya kanallarında değerlendirmektedir.

Erkut Morkoç

21 Temmuz 1993'te Bursa'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Bursa'da tamamladıktan sonra Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünde lisans eğitimi almak için İstanbul'a geldi. O güne kadar birçok sporla ilgilenen Erkut, lise yıllarından itibaren meraklısı olduğu tırmanışı öğrenmek için katıldığı YTÜDAK'ta eğitimlerini tamamlayarak çeşitli tırmanışlar yaptı. Tırmanışı öğrendiği YTÜDAK bünyesinde başkanlık ve eğitmenlik gibi görevler aldı.

Dağcılığı öğrenmeye başladığı ilk günden bu yana hayatını ve hayallerini tırmanışın etrafında şekillendirmeye başladı. O günden beri yoğun olarak tırmanmaya ve tırmanış literatürünü yakından takip etmeye çalışıyor.

2018’de lisans öğrenimini tamamlamasıyla YDK’ya katılan ve özel sektörde çalışma hayatını sürdüren Erkut, teknik ve fiziki becerilerini geliştirerek hep daha nitelikli tırmanışlar gerçekleştirmek istiyor.

erkutmorkoc[at]gmail[nokta]com

tirmanis.org tırmanış sporuna gönül vermiş, bu sporun ülkemizde gelişmesine katkı sağlamaya hazır, yazmaya ve yazılmaya hevesli insanların çabaları üzerine kurulu gönüllü bir girişimdir. Salt tırmanış olgusuna yoğunlaşmıştır. Ülkemiz başta olmak üzere, tüm dünyadaki tırmanış güncelini bizler için önem arz ettiği ölçüde bir yerinden yakalamayı ve okurlarıyla paylaşmayı hedefler. Bugünümüzü olduğu kadar dünü de mercek altına alarak tırmanış toplumumuzun belleğini bir nebze bile olsa tazeleyebilmek ister. Alpinizmden sportif kaya tırmanışına, kar/buz tırmanışından uzun duvar çıkışlarına dek tırmanışın pek çok çeşidine içeriğinde yer verdiği gibi farklı görüşleri de aynı çatı altında buluşturarak çok sesli bir üslubu bünyesinde barındırmaktan yanadır. Tırmanıcıların “yenilik” teşkil edebilecek bilgi, tecrübe, tırmanış vb. anlatılarını diğer tırmanıcılara ulaştırmaya olanak sağlamakla beraber öykü, röportaj, deneme ve hatta şiir gibi edebi türlerdeki metinlerin de tırmanış camiasına sunulmasına zemin hazırlar. Bu bağlamda ülkemiz tırmanıcılarını tırmanışa olduğu kadar yazmaya da teşvik edebilmeyi arzular. tirmanis.org elden geldiğince düzgün bir Türkçe ile ve zaman içerisinde iyiden iyiye olumlu yönde kemikleşecek bir çerçevede okurlarının karşısına çıkmak istemektedir. tirmanis.org ülkemiz tırmanıcılarının sahipleneceği, ona süreklilik kazandıracağı bir oluşum olarak varlık kazanmaya güdülenmiştir. tirmanis.org nedir? Uzun lafın kısası, tırmanıcılardan tırmanıcılara bir ikramdır, tirmanis.org