TARİHTE BUGÜN:

 

5 Mart Cumartesi günü, tırmanış arkadaşım Emre Altoparlak ile günübirlik Uludağ'a gittik, Keşiştepe kuzey yüzünde biraz miks tırmandık.

Faydalı olacağını düşündüğüm kısa kısa bilgileri aktarayım.

Cuma geceden yola çıktık, 2. oteller bölgesinin en ucundaki otoparka saat 1:30 gibi vardık, sabaha kadar arabanın bagajında uyuduk. Sabah saat altıda uyanıp bir şeyler atıştırdık ve yukarıya 7 civarında yürümeye başladık.

Yol boyunca çok iyi oturmuş ve sertleşmiş karda yürüdük, rotaların dibine bir saatten kısa bir sürede ulaştık. Tırmanmak için Vahşi Keşiş rotasını gözümüze kestirdik. Rota bütün gün boyunca hiç güneş görmüyor. Bu sebeple rotadaki kar henüz tam buzlaşmamış, tam sert değil. İnce olduğu yerlerde iyi tutmuyor. Kardan iz açarak yükselip, kayaya ilk ulaştığımız yerden itibaren ip açtık.

Rotanın ilk ip boyunu ben daha evvel tırmandığım için bu ilk ip boyunu Emre tırmandı. (2004 senesi Mart ayında Mimar Sinan Üniversitesi'nden Savaş ile bu rotayı tırmanmıştık) Yatık ve çatlaksız kaya yüzeyleri üzerindeki yarı sert karda ve kazmaları otlara saplayan Emre ilk ipteki kilidi geçti.

İkinci ip boyuna ben girdim, burada da kaya üzeri toz karlara basarak bir göbeğin üzerine çıkılan rotanın kilit hamlesi var. Geçerken göbeğin sol tarafına bir tane bıçak sikke yerleştirdim. Daha sonra Emre gelirken iyi yerleşmiş olan tam da kilit hamledeki bu sikkeyi orada bırakmayı uygun görmüş.

İp boylarında genelde kaya tarafında takozluk çatlaklar var. Karda Kar kazığı kullandık, bir yerde buz vidası yerleştirebileceğimiz kadar sertleşmiş kar vardı ancak rota geneli buz vidasına uygun sertlikte değildi.

İkinci ip boyunu da bitirdikten sonra tepemizi kapatan kornişin bittiği noktayı hedefleyip yukarı ulaştık.

Daha sonra batı yönündeki sırttan inerek çanağa döndük. Rotaları incelemek ve Emre'nin rotada düşürdüğü kazma perlonunu aramak için tekrar duvara doğru yükseldik, biraz daha oyalanıp civardaki Bursalı arkadaşların kampına sohbet etmeye indik.

Öğleden sonra çok da oyalanmayıp Volfram telesiyeji ile aşağıya indik ve arabamıza toplamda yarım saatten kısa bir sürede ulaşıp geri dönüş yoluna çıktık.

Hafta sonu günübirlik faaliyetler için Uludağ çok elverişli bir ortam sunuyor. Özellikle Mart sonu Nisan başı gibi, bu yüzde rotaların çoğu sağlam buz tutmuş olur, miks tırmanışlar için ideal bir ortam var.

Ekip: Emre Altoparlak, Alper Işın Duran
Kullanılan Malzemeler:
Kask
2 adet Teknik Kazma
Krampon
7 adet uzun ekspres set
Takoz seti
Buz vidası
Kar kazığı
Halka perlonlar ve kilitli karabinalar
3 adet sikke (bıçak+ üniversal)
2 adet 8 mm. ip