TARİHTE BUGÜN:

 

Ekip: Yücel Bagatur, İbrahim Akçay ( alt ekip Caner Alpay’a ayrıca teşekkürler)
Tarih: 25.01.2015
Zorluk: Maks. VI+
Malzeme: 60 metrelik tam ip, Stopper set, yaylı takozlar,12 ekspres ve kilitli karabinalar, Sikke taşındı ama kullanılmadı.

Geyve'de çok ip boylu geleneksel rotaları tırmanmaya başladığımızda dikkatimizi çekmişti bu çatlak. Orta bloğun sağ köşesinde negatif girişli sarmaşıkların gizlediği güzel bir hat. Kaya genel olarak sağlam.

Cumartesi İstanbul trafiğinden sıyrılıp Geyve'ye vardığımızda tırmanış için geç bir saatti bizde keşif yapmak için en soldaki bloğun arkasına kadar ormanın içinde yürüdük. Pek de umduğumuzu bulamadık spor tırmanış çok güzel hatların olduğu manzaralı, havadar ancak güneyin tüm güneşini alan bir bölge.

Önceki haftalarda yağan kar son 50 yılın en ağır yağışıymış her yerde ağaçlar devrilmiş ya da dalları kırılmış.

Pazar sabahı olduğunda hala ne yapacağımıza karar verememiştik. Orta blok mu sol blok mu bir türlü anlaşamıyoruz, orta blokta karar kılıp hızlıca hazırlandık.

1. ip boyu: (50 metre, VI+)

Rotadaki çürük kayalardan dolayı emniyeti biraz geriden korunaklı yerden aldık. III+ lık girişle büyük çürük bloğun solundan geçerek negatifin altındaki sete çıktık. İbrahim'in tahmini doğru çıkmıştı burada büyükçe bir kum saati vardı perlon dolayıp çatlağı tırmanmaya başladık.

Fazla beklemeden art arda hamlelerle ve sarmaşığı otu, çürük taşları temizleyerek 50 metre sonra ana çatlağın sağında ki sette istasyon kurduk.

2. ip boyu: (30 metre, V-)

Çatlağın devamında layback hamlelerle oldukça güzel keyifli bir tırmanışla 25 metre yukarıdaki otlu büyük sete çıktık. Artçı tırmanışta çürük kayaları temizlemeye çalıştık.

3. ip boyu: (25 metre, IV )

Zirveye baktığımızda belirgin sonuna doğru içinde ağaç olan çatlağı zor bir hamleyle geçip rotayı bitirdik.

İniş:

Ayakkabılarımız yanımızda olduğu için sırtın üzerinden kabaca kuzeye doğru ilerleyip sağ ve orta blok arasındaki bele indik. Sonrada Has sektör'e giden patikayı takip ederek kamp yerine döndük.

Notlar:

Girişteki negatifi geçişi sırasında çatlağın ortasındaki çürük kaya bloğuna dikkat. Tırmanış sırasında kullandığımız için temizlemedik. Tırmanacak arkadaşlar dikkat etsinler.

Antrenman desteği için Boulderhane'ye teşekkürler.

İletişim: yucelbagatur[at]gmail[nokta]com

Etiketler: