Doğan Palut, 27 Haziran 2011 tarihinde Ballıkayalar'da yeni bir geleneksel rotanın ilk tırmanışını gerçekleştirdi. Hem sportif hem de geleneksel tırmanış adına imkanların tükendiği Ballıkayalar Vadisi'nde kalan belki de son büyük geleneksel hat, vadinin en deneyimli tırmanıcısı Doğan Palut'un ilk görüşte(on-sight) denemesine teslim oldu.

Alpinizmin harcı olan macera şerbetinden bir yudum içebilmek,  ancak,  yakındaki kayalık alanlarda Geleneksel tırmanarak olabiliyor. Alpin alanda olmasa da doğadaki bu kaya bantları, göze misali, bir yudumla harareti giderebiliyor.  Otları yolarak, ağaç dallarını kırarak, çürük kayaları emniyetçinin üzerine yuvarlayarak…  Buna eşlik eden,  partnerin düşen taşlarla, emniyeti de korumaya çalışarak, yer değiştirme/kaçma çabaları… Alında boncuk boncuk ter…  Düşmeyi asla kabul etmeden, titreyen/yanan kaslarla, içi kesin toprak, ıvır zıvır dolu çatlaklara takoz atmaya çalışmak… Hamleleri,  hidrolik yağı tükenmiş bir manikaymışçasına ağır aksak, çarpa çarpa icra edebilmek, daima garanti hamleyi arayarak… Sonra da istasyona tüneyerek,  arkadaşını tüm bunlar olmamışçasına yanına almak; ip birliğinin son noktası! Çalışılmış Spor rotalardaki cimnastik akışkanlığının adeta yerçekiminin hipnozuna girerek tersyüz olması.

Çok püristler için bu tırmanış şöleni, tam olarak, yeni açılacak, denenmemiş rotalarda gizlidir! Bu da daha rotaya girmeden/kalkışmadan fazlasıyla cesaret gerektirir; bilgi yoktur. O gün, 27 Haziran 2011’de, Ballı’da tam da bunu yaptım; geçmiş senelerde ajandama aldığım, sağ ve solda bulunan ana yüzlerin son geleneksel majör rotasını tırmanarak.

Kimse denemeden ipe bağlanmıştım. İki adet kask, üç-beş takoz, ödünç alınan birkaç Friend(Sağol Selim), altında eğlenerek takılabildiğin emniyetçin(Batur-Esra); daha ne istersin? Tütsülemeden ısıt kasları ve saldır!

İlk ara emniyet…  Emniyetsiz yükselinilecek metreler… Korku sınırında heyecan… Kiliti/bouldering pasajını beklemek… İşte macera tırmanışı: On-sight/ İlk görüşte aşk… Ve zirve! 

İsim? Her zamanki gibi, ayaküstü ortak akıl fırtınası ve galip: Ersin(Hellstar fatihi). Duyduğum anda beni gülümseten: Yatır; işte bu!

Neden Yatır? Cevap çok.

Ballı: en eski tırmanış bahçesi.

Bu, son büyük hat… Giriş, eksik emniyetle çarpanbalığı; belki de şu saate kadar potansiyel denemelerin önünü kesen.

Açanın Ballı’da yirmi senesi dolmuş.

Ziyaret et, sen de bir çaput bağla!

Az Magirus’lu güzel bir tırmanış gününde; potasında gençliğimi, mutluluk ve acılarla erittiğim Ballı’daki tırmanış ruhuna son bir armağan.

Künye: Rota sol bölgede, Kadırga ve Kadınlar rotasının arasındaki doğal hattır. Uzunluk 30 metre, zorluk VII-.

İletişim: doganpalut[at]mynet.com