DELİNİN ZORU ROTASI

Kaletepe faaliyetine giderken gözümüz Ortaburun’a takılıyor. Üzerinde güzel hatlar var mı diye yol üstünde beş on dakika Ortaburun’u inceleyip tartışıyoruz. Yanımda getirdiğim "decathlon" malı basit dürbün ile çatlak hatlarını detaylı inceliyoruz. Ortaburun üzerinde baca hattı ile başlayıp çatlak hattı ile devam eden ve sonu negatif olabilecek güzel bir hat dikkatimizi cekiyor. Son kısmı sert gibi geliyor ama alternatif olarak son kısımda sağa yan giden bir rampadan kaçılabilecek gibi duruyor. Rotanın fotoğraflarını çekip bir sonraki sefer değerlendirmek üzere Kaletepe’ye doğru yola koyuluyoruz.

Kaletepe’de yeni rota açmak için geldiğimiz haftasonunda ilk gün sadece temizlik yapmayı planladığımız Kaletepe rotasını çıkınca, beraber geldiğimiz diğer iki ekibin, iki gün iki rota planlarından da gaza gelerek ikinci gün Ortaburun üzerinde gözümüze kestirdiğimiz bu hatta girmeye karar veriyoruz.

1. İp Boyu (VI ,40 m.)

Rotanın ilk ip boyu bir çatlak hattı ile başlayıp sonrasında açık bir baca hattı şeklinde devam ediyor. Baca hattının bitiminde hafif bir negatif geçiş var. Bol malzeme atma imkanı veren rotanın girişi çürük. İlk ip boyunun sonunda da büyükçe birkaç kaya parçasını bu rotayı daha sonradan tırmanabilecekler için aşağıya yuvarlıyoruz.

2. İp Boyu (V+/VI-,30 m.)

Bu ip boyunun 10. metresi civarındaki yan geçiş ve sonrasındaki 2-3 metre rotanın kilidini oluşturuyor. Rotanın alçak irtifada oluşu sebebiyle bolca ot var. Burada nutkey’e oldukça iş düşüyor. İlk ip boyunda ve rotanın sonrasında bolca ot ve kök temizliği yapıyoruz. Yan geçiş esnasında da basılacak yeri komple örten büyükçe bir ot kümesini 10 dakika boyunca temizliyorum. Ayak için guzel bir set ortaya çıkıyor. Yan geçiş esnasında ayaklar rahat olmasına karşın tutacağınız tutamaklar oldukça yetersiz durumda. Tam bir denge geçişi (uzun boylular için yüksekte uygun bir tutamak var). Sonrasında da krimp setlerle 1-2 metre yükseliş ve en sonunda hat biraz rahatlıyor. Rotada ip sürtmesini azaltmak ve iletişimi rahat yapabilmek icin çok fazla yükselmeden ilk sette istasyon kuruyorum.

3. İp Boyu (IV , 50 m.)

Bir önceki gün yaptıgımız Kaletepe faaliyeti, iki günün uykusuzluğu ve yolun verdiği yorgunluk sebebiyle daha önceden son ip boyu için düşündüğümüz iki alternatiften daha kolay olduğunu düşündüğümüz sağa çapraz giden rampayı seciyoruz. İlk alternatif çok daha güzel gözükmesine karşın aşırı yorgunluk var. Rota bitse de gitsek moduna girmiş durumdayız. Daha fazla riske girmemek adına kolay hattı seçiyoruz. Bu güzel hattı daha da güzelleştirecek revizyonu artık gelecek seneye bırakmak durumundayız.

Üçüncü ip boyu kuru bir ağacın sağından 6-7 metre dik yukselip sonrasında otlu yüzeylerde II-III derecelik bir tırmanış ile devam ediyor. Otlu yüzeylerin sonunda piyaz stili tırmanış (IV) imkanı veren slop rampaya varıyorsunuz. Rampa daha sonradan kısa bir baca hattına dönüşüyor.Baca sonrası kolay tırmanış ile bir ağacın altındaki ufak çim sette istasyon kuruyoruz.

4. İp Boyu (III/III+, 25 m.)

Son ip boyunda serbest gidilebilecek III/III+ tırmanış ile zirveye (Ortaburun sırtına) varıyorsunuz.

İniş:

İnişi Ortaburun’un sağındaki vadiden yapıyoruz. İniş yapabilecek kolay bir hat bulmak için önce 50-60 metre yükselip sonra arkaya doğru dolanıyoruz ancak güvenli, serbest inilebilecek bir hat bulamadığımız için büyük bir kayanın etrafına perlon ( mavi ) doluyoruz ve buradan 55 metre iniş yapıyoruz. İlk inişi ben yapıyorum ve David’i beklerken sağ tarafta daha önceden birilerinin de iniş yaptığını ve büyük bir kayaya beyaz bir perlon bıraktığını görüyorum. Bu noktadan ikinci bir iniş yapyıoruz (60 mt) daha sonra da 4-5 metrelik bir seti geri geri iniyoruz. Sonra vadi tabanından kamp alanına kadar patikası olmayan bir yolda yürüyüş. Sonuç olarak 2,5 saate yakın bir dönüş yolu.

Bizim tavsiyemiz kesinlikle çıkılan rotadan inmeniz. İki ip boyunda rotadan inilebileceğini düşünüyoruz.

Fotoğraflar :

https://plus.google.com/u/0/photos/116733147489726044339/albums/6026541690195368417

Rotanın Künyesi:
Ekip: Yahya Varlı & David Wilbur
İlk Çıkış Tarihi: 15 Haziran 2014
Süre: 6 Saat
Zorluk: V- / VI
Kullanılan Teknik Malzeme: 1 set takoz, 1 set mikro takoz, 1 set friend (yaylı sıkıştırgaç), 1 set mikro friend (yaylı sıkıştırgaç), 8 sikke, 1 çift ip, farklı uzunlukta 7-8 perlon ve prusik ipi

Önemli Uyarı: Rotada bazı noktalarda kaya yapısı çürüktür!