TARİHTE BUGÜN:

 

YELKOVAN ROTASI

2014 Yaz tırmanış mevsimine hazırlanmak için 2013/2014 kış döneminde her ay bir geleneksel rota programı ile ballıda ki VI derece tüm rotaları ve Geyve’de bir kaç geleneksel rotayı çıkmıştık. Aklımızda olan hedeflere hazırlık için dağda da görece daha basit rotalara girmemiz gerekiyordu. Ancak haziran ayında 3000 metre civarında ki duvar rotaları karlı ve ıslak olacağı için daha alçak seviyelerde girebileceğimiz rotalara bakınıyorduk. 2000 metre civarında ki çoğu bilinen rotaya da girmiştik. Aslında daha önceden girdiğimiz açılmış rotaların yarısında rotayı şaşırdığımız için artık “Yeni rota açalım, rotayı da şaşırmayalım” fikri daha ön plana çıkmıştı. Bu fikir geçen seneden beri aklımızda olduğu için gözümüze kestirdiğimiz bazı hatlar vardı. Hatta bunlardan birine(Cıngıllıbeşik Kuzeybatı yüzü) geçen sene çıkmıştık. Gözümüze kestirdiğimiz bir diğer hat ise Kaletepe Güneybatı Yüzü idi. Bu yüzün dik ve çürük bir görünümü vardı.

Aslında Kaletepe Güneybatı yüzüne girmeden önce aklımızda ki düşünce, ilk gün yukarıdan rotayı temizlemek ikinci gün ise rotayı tırmanmaktı. Ancak rota dibine geldiğimizde bazı çürük noktalar dışında rotanın sağlam olduğuna kanaat getirdik. Çürük noktaları da pas geçebileceğimizi düşünerek rotaya direkt daldık.

Rotaya ulaşmak için Mangırcı Vadisine giden patika Kaletepe güneybatı yüzüne kadar takip edilir. Rota hizasına geldikten sonra 10-15 metrelik çarşak hat ve 2 metrelik seti tırmanarak rota dibine varılır.

1.İp Boyu (II-III/IV+,35 m.)

Rotanın ilk ip boyunun derecesini girişteki 5-6 metrelik kısa çatlak hattı veriyor (II-III, IV+) ilk ip boyu hafif negatif olan çatlak hattının altında (Emniyetçinin tırmanıcıyı rahat görebilmesi için 2 mt. geride) son buluyor.

2.İp Boyu (V+/VI-,35 m.)

İkinci ip boyu tırmanış açısından oldukça keyifli. Genelde sağlam ve bol malzeme atma olanağı veriyor. Tutamak ve basamaklar çok büyük olmasa da bolca mevcut. Çatlak hattını tırmanırken diz düşürme ayak yürütme gibi teknik hamleler yapmanız gerekebilir. Girişi hafif negatif ama sağlam. Devamında da homojen bir zorluk var. Bu ip boyu çatlak hattını kesen negatif kısımda bitiyor.

3.İp Boyu (VI-/VI,25 mt.):

Üçüncü ip boyunun girişindeki negatif hat çürük gibi (soldaki resim) ancak düşürdüğümüz bir kaya yok. Bu ip boyunun iki kilit yeri var. İlki hemen negatif hattın üstündeki dar baca hattı diğeri ise burayı geçtikten sonra dik çaprazlama giden çatlak hattının sete bağlandığı kısım. Burada rotayı tırmanmak isteyecek olanlar büyükçe ve boşta duran bir kayayı hamle yaparken doğal olarak tutmak isteyeceğinden bu riski önlemek için aşağıya yuvarladık.

Artık taşın altından çıkacak olan tutamaklar ilk tekrar yapacakların kısmeti.

4.İp Boyu (V- , 28 m.)

Bu ip boyunun girişi hafif negatif. Baca hattına girdikten sonra ise sağ yüz pürüzsüz olduğu için (sağda ki resimde ip direkt geldiği için anlaşılmıyor) sadece ayak sıkıştırmak için kullanabiliyorsunuz. Ancak sol tarafta ise belirli tutamak ve basamaklar var.

5.İp Boyu (V, 30 m.)

Artık ipi toplayıp gidelim dediğimiz noktada üç tarafı duvarlar ile çevrili bir yere geliyorsunuz. Burada en basit hat olarak, başlangıcında yatık başlayan sonra dikleşen 3-4 metrelik bir hat gözümüze çarpıyor. Serbest çıkılabilecek bir hatmış gibi görünmesine rağmen (ben serbest çıktım) aşağıdan görülen tutamakların umduğunuzu vermemesi sebebiyle V derecelik bir hamle içeriyor. Sonrasında III/IV- devam ediyor.

6.İp Boyu (II, 20 m.)

Zirveye varmak için II derecelik 20 metrelik bir kısım var.

İniş: Kaletepe klasik rotasından Mangırcı vadisinde ki patikaya inerek Sarımehmetlere ulaşılır.

Fotoğraflar :

https://plus.google.com/photos/116733147489726044339/albums/6026020641788118369?banner=pwa

Rotanın Künyesi:
Ekip: Yahya Varlı & David Wilbur
İlk Çıkış Tarihi: 14 Haziran 2014
Süre: 6 Saat
Zorluk: V- / VI
Kullanılan Teknik Malzeme: 1 set takoz, 1 set mikro takoz, 1 set friend(yaylı sıkıştırgaç), 1 set mikro friend(yaylı sıkıştırgaç), 8 sikke, 1 çift ip, farklı uzunlukta 7-8 perlon ve prusik ipi

Önemli Uyarı: Rotada bazı noktalarda kaya yapısı çürüktür!