Rota Adı: BİZON STİLİ
Tarih: 29 Nisan 2017

Ekip: Yücel Bağatur, İsmail Satılmış

Kullanılan Malzeme: Stopper set; yaylı sıkıştıraç, perlon, sikke taşıdık ama sadece sikke, çekiç yoktu :)
80m. ip ( 50-60 m. iple de tırmanılabilir)

Orta kulede Shadow sektöre arkanızı döndüğünüzde negatif görünümlü çatlak. Shadow sektor ilk açıldıgından beri dikkatimi çekerdi. Bir gün ama hangi gün? Sarı negatif çatlağı nasıl geçecektik tek ip boyunda ağaca kadar tırmanacak mıydık?

Bu düşüncelerle 29 nisan sabahı rotanın altına geldik, neşeli bir tırmanış bekliyordu, ne de olsa İsmail var. İlk ip boyu benimdi. Rotanın girişindeki kum saatinden emniyetle tırmanışa başladık. Akıcı zevkli bir tırmanışla rotanın ilk kilidine gelmiştim, ara emniyet bolca vardı. Negatifte layback hamlerle ve de İsmail'in "yanaklar mı şakırdıyooo" desteğiyle soldaki sete geçip dinlendim. Kilide yerleştirdiğim iki emniyetten sonra geniş baca ve soldaki sete geçip istasyonu kurdum. 35 metre VII.


İsmail bir yandan malzemeleri topluyor bir yandan da rotayı temizliyordu. Sonraki iki ipi İsmail tırmandı. Hafif negatif catlak oldukça güzel emniyet imkanıyla güzel tırmanış içeriyor. Bu etap ikinci büyük ağacın sol üstündeki sette bitiyor. 25 metre VI+. Son ipe geniş bacayla devam ettik. Sola çapraz yükselip yine bir sette rotayı bitirdik. 35 metre VI. Sonrasında serbest şekilde tırmanıp orta kulenin sol omuzuna çıktık. 

İnişi yürüyerek sırttan yaptık ana kuleye doğru serbest şekilde. Tırmanış sırasında çürük kayaları otları temizlemeye çalıştık ancak yine de çürük, oynak kayalar olabilir dikkat edin. Güneşe dikkat rota saat 10'a kadar gölge, sonrasında cehennem provası yaptırıyor.

Yazar: Yücel Bağatur

İletişim:yucelbagatur at gmail nokta com