Tokat’a 2013’te yamaç paraşütü sertifika kontrolü için gitmiştim. İsmail Tokat'ta yaşıyor. Biz de bu vesileyle tanıştık. Ben kaleyi gördüğümde buraya tırmanılabileceğini söyledim. İsmail’in de çok hoşuna gitti bu fikir. Üç sene sonra 2016 yılında bu rotayı deneme fırsatı bulabildik. Bu arada İsmail dağcılık sporuyla ilgilenmeye başladı ve kendini geliştirdi. Ben gelmeden önce de izin için gerekli yerlere haber verdi.

03 Ocak günü tırmanış için Tokat’taydım. Üç gündür Tokat'ta kalıyordum. Kar yağışını da beraberimde getirdim. Üç gün boyunca durmadan kar ve yağmur yağışı devam etti. Perşembe günü uyanıp penceremizden baktığımızda yağış durmuş ve duvar kurumaya yüz tutmuştu. Evet, İsmail’in evinden rotayı görmek mümkündü.

 

Kale şehrin tam orasında olduğu için ulaşımı oldukça kolay, yürüyerek on dakikada gidilebilir. Kale birinci derece sit alanı olduğu için İsmail Tokat Valiliği'ne on gün kadar önce izin dilekçesi yazmıştı. Ama cevap yoktu tabii… Bütün malzemeler sırtımızda motora binmek üzereyken İsmail ile göz göze geldik ve sordu:

+ İzne cevap gelmedi.
- Biliyorum.
+ İzinsiz tırmanacağız biliyorsun değil mi?
- Biliyorum.

Rotanın altındaydık, artık ne olursa olsun tırmanacaktık. İlk ip boyunu tırmanmıştık ki aşağısı ekip arabası kaynamaya başladı. Anons sesleri:

+ Vatandaş! Vatandaş! İn aşağı!

Birbirimize baktık güldük. Sonra İsmail’in telefonu çaldı.

+ Kalenin tepesindeki sen misin?
-Evet abi
+Tamam niye haber vermiyorsun.
-İzin yazısı yazdık cevap vermediler abi. Abi şey... Aşağıda çok ekip arabası var onları bi çekebilir misin?

Evet, arayan koruma şubenin müdürüymüş. Olayı duyunca İsmail manyağından başkası çıkmaz oraya diye direk aramış polis sorunundan da kurtulduk. İkinci ip boyunu tamamladık. Mutluyduk…

Rota Künyesi:

Adı: Tokat Kalesi / ‘Voyvoda’ Rotası
Bölgesi, Tarihi: Tokat / Kale dibi 07.01.2016
Hedefi, Türü: Geleneksel Tırmanış (İlk Çıkış) ‘Voyvoda’
Ekip: İsmail Araz, Barış Çelik

Etkinlikte kullanılan teknik malzemeler:

1 Takoz seti, 7 adet Yaylı takoz(Friend),13 Ekspress, 6 Kilitli karabina, 3 Hms, uzun ve kısa perlon bantlar, 2 Nutkey, 60 metre çift ip.
-Genel zorluk: IV+, VI- R2
-Yükseklik: 95 m
-Hedeflenen ve Harcanan Zaman: 2 saat
-Kazanılan ve kaybedilen yükseklik: 95 m
Hava Durumu Hakkında Bilgiler(rüzgârın şiddeti, hava sıcaklığı, bulut v.s.); Açık ve Güneşli

Ulaşım Bilgileri:

Rotanın ulaşımı oldukça kolay. Mevcut kamp alanından en fazla onbeş dakikalık yürüyüşle rota altına varmak mümkün.

Rotanın tanımı:

Slav dilinde Voyvoda kumandan ya da prens anlamına gelmektedir. Bu kaledeki en yüksek rütbeyi de simgelemektedir. Tokat'ta uzun zaman önce bu tırmanışı yapmak için karar vermiştik. Gerekli izinleri almak için çabalarımız sonuçsuz kalında kaçak bir şekilde tırmanışı yapmaya karar verdik. Şehirden en iyi görünecek rotayı gözümüze kestirip tırmanışa başladık.

1. ip boyu: Giriş görece daha sağlam ama rotanın devamı için aynısını söylemek zor. Hareketli taşlara dikkat ederek büyük sete ulaşana kadar devam edin. Büyük sette istasyon kurun. (VI- / 50mt)

2. ip boyu: Büyük setten duvarın yeniden başladığı noktaya ulaşın. Büyük çatlağı hedefleyerek tırmanışa devam edin. Çatlağı geçtikten sonra sağa devam edin. Bayrağın olduğu surlara ulaşın ve istasyon kurun. (IV+/45mt)

İniş: Kaleye çıkan patikadan devam ederek iniş yapabilirsiniz.

Yazan: Barış Çelik
İletişim: bariscelik881 et gmail nokta com