TARİHTE BUGÜN:

 

 

Bu tırmanış hikayesinin başında Kerim Koska'dan bahsetmemek olmaz elbette. Kerim Koska polis memuru deli mi deli bir abimiz. Kerim abi Düziçi ilçesinde büyüdüğü için bu etkileyici coğrafya hakkında büyük sırlara vakıf. Gerek çobanlık yaptığı dönemlerde gerekse dağları dolaşmak için tulum ve bıçağıyla haftalarca dağlarda dolaşırken bölgeye hakim hale gelmiş. Nerede su var, nerede yiyecek bulabilir, geçmişte bu gözle bakmamış olsa da nerede kaya var iyi biliyor.

Daha önceki keşif gezilerinde gördüğümüz bu kule bizi ziyadesiyle etkilemişti. Bir gün buraya tırmanacaktık ama ne zaman?

2014'ün Ocak ayında Kerim abinin izinli olduğu bir gün Gaziantep'ten Düziçi'ne yola çıktık. Düziçi merkezde Koska ve Kadıl ailelerinin diğer fertleriyle buluştuk. Yiyecek içecek gibi malzemeler fazlasıyla temin edildi. Bu yörenin insanları "artmazsa doyulmamıştır" diye düşündükleri için çayı şekeri bile kiloyla almıştık. Evet, ben de çok şaşırmıştım ama şaka değil kilo ile aldık. Rotaya girmeden önce rota altında organik bir köy kahvaltısı yapmayı ihmal etmedik tabi. Eee o kadar şeyi yedikten sonra çıkmamak olmazdı.

İlk çıkış olduğu için biraz peyzaj çalışması yapmak zorunda kalıyorduk. Bu bizi yavaşlatıyordu. Ama ilerliyorduk. Rotayı bitirdik. Daha önce çıkılmamış bir yeri çıkmanın heyecanıyla yola doğru ilerliyorduk.

Adem Kadıl bize kebap yapmakla meşguldü. Mutlu olmuştum. Hep aç kalırım bu tırmanış mevzularında kendimi çok kaptırırım, karnımı doyurmak, su içmek gelmez aklıma.

Bu bölgede açtığımız ilk rotaydı elbette. Ama çok iyi biliyorduk. Dişimize kan değmişti. Durmayacaktık.

Rota Künyesi:

Rotanın ismi: Yeşil Dere/ Babil Kuleleri / ‘Abogannuş’ Rotası

Bölgesi: Osmaniye/Düziçi Yeşil Dere mevkii

Rota uzunluğu: 210 metre

Toplam ip boyu: 4 ip

Stil (Geleneksel, Alpin Spor, Kar-Buz): Geleneksel

Genel zorluk derecesi: IV+, VI- R2

İlk çıkış mı: Evet

Yaz tırmanışı /Kış tırmanışı: Kış

Çıkış tarihi: 08.01.2014

Ekip: Abdulkerim Koska, Barış Çelik

Tırmanış süresi: Rota tabanından 5 saat

Kullanılan teknik malzemeler: 2 Takoz seti, 4 Yaylı takoz(Friend), 13 Ekspress, 6 Kilitli karabina, 3 Hms, uzun ve kısa perlon bantlar, 2 nutkey, 1 tibloc, 60 metre çift ip.

Hava durumu (rüzgârın şiddeti, hava sıcaklığı, bulut v.s.): Hava kapalı

Ulaşım Bilgileri: Rotaların olduğu yere gidebilmek için Düziçi İlçesi'nden Haruniye kaplıcaları yoluna doğru devam ediyorsunuz. Yeşil dere sapağından sapınca yaklaşık 10 km sonra babil kulelerini görmek mümkün. Yoldan 10 dakikalık yürüyüşle rota tabanına varılır.

Rotanın tanımı (tüm ip boyları için ayrı ayrı)

Rota ismini Gaziantep’te sevilen bir yemek olan Abugannuş’tan almıştır. Bölge yemeklerinin tanıtılması planlanarak bu isim verilmiştir. Slap bir girişle başlayan rota ilerleyen yerlerde çatlaklı ve gayet güzel pasajlar içermektedir. 2. ip boyunun girişini kilit olarak nitelendirebiliriz. Rotanın ulaşım ve yaklaşım kolaylığı tercih sebebi olmasını sağlıyor. Üstelik 4 mevsim tırmanış olanağı var. Eğlenceli bir rota çok zevk aldım.

1. ip boyu: Girişi rahat ama emniyet imkânı biraz kıt. Girişten 10 metre sonra biraz zorlayabilir tutamaklar net değil ve bulması zor olabiliyor. Ara emniyet noktası bol. İstasyon kurmak için küçük bir set var. Setteki büyük çam ağacı istasyon olarak kullanılabilir. (V/55mt)

2. ip boyu: İlk 10 metre biraz sıkıntılı, emniyet için güzel bir kum saati var. Kum saatinin üzerinde hafif negatif kalan bir hamlesi var(VI derece var bu hamle). Set üzerine istasyon rahat emniyet alacak ağaçlar mevcut. (VI-/57mt)

3. ip boyu: Sağda belirgin bir çatlaktan devam edilir. İstasyonun 10 metre kadar üzerinde 4 kişilik masa büyülüğünde bir kapak var ona temas etmeden sol tarafından geçmek daha güvenli sol tarafta tutamaklar görülmüyor yüzey slap. Biraz aranınca bulunacaktır. Çürük yapı uran itibaren başlıyor dikkat etmekte fayda var. İstasyon için uzun ve geniş bir sete varacaksınız emniyet imkânı bol. (+IV /55mt)

4. ip boyu: Kaya yapısı yer yer çürük. Ara emniyet bol. Kayanın direk üzerinde bitiyor. İstasyon kurmakta yine güçlük çekilmiyor. (IV+,V /50mt)

İniş: Arka tarafa 30 metrelik bir iniş sonrasında su yatağı yürüyüş. Ya da rota üzerinden malzeme bırakmadan yapılabilir.

Yazan: Barış Çelik

İletişim: bariscelik881 et gmail nokta com