BDK_Banner.jpg

Temmuz, Ağustos 2023’te Aladağlarda bir süre bulunma fırsatı yakaladım. Bu süre içerisinde bazen tek, bazen de farklı insanlarla tırmanma fırsatım oldu. Çok önceden planladığım Boruklu 1955 rotasında ve Birocak Tepe-Eğri Tepe arasında kalan, batı yüzünde bulunan baca-kulvar hattında çıkışlar yaptım. Bunları da anlatmaya çalıştım. Tırmanışların dereceleri düşük olsada dağda bulunmak ve keşfetmek benim için değerli.

 

BORUKLU KUZEYBATI YÜZÜ 1955 ROTASI, HAZIRLIK SÜRECİ


Haftalar, aylar geçer ama gönülde bulunan hasret geçmez. Birinin hasretinden kurtulursun lakin dağın hasretinden kurtulması o kadar kolay değil. Biz kentliler için hasreti gidermek kimisi için senede bir iki, kimisi için üç beş günden ibaret.
Yaz mevsiminin gelmesini bekliyor ve sınavlar biter bitmez kendimi Aladağlar’a atmak istiyordum. Bu fırsatı Temmuz ayının ortalarında yakaladım ve bir kardeş, bir dost kadar sevdiğim topraklara ulaştım. Planım henüz tırmanmadığım rotaları denemek ve görmediğim vadilere bir şekilde uğramaktı. Bunlardan bir tanesi ise Boruklu’da bulunan ve ilk çıkışı 1955 yılında gerçekleştirilmiş olan Kuzeybatı yüzü rotasıydı. Rota ile ilgili bulabildiğim tek kayıt ilk çıkışa aitti ve o da kaynak kitaplarda bulunmaktaydı. Ücra bir köşede olan Boruklu Boğazı’nı görmek ve 68 sene sonra belkide rotayı tekrar çıkmaya çalışan kişi olma duygusu rotayı deneme motivasyonumu artırdı. Rotaya girmeye karar verdikten sonra öncesinde antrenman olsun diye 1955 rotasının zorluk derecesine yakın olan Küçük Demirkazık Doğu Bacası rotasının çıkışını 22 Temmuzda yapıp, 23 Temmuz günü ise Karayalak Vadisi’nden Yedigöller’e geçiş yaptım. İTÜDAK üyelerinden Ata, Barış ve Devrim ile birlikte Yedigöller’de bir gece geçirdikten sonra 24 Temmuz sabahı saat 07.00’da yola çıkarak hep birlikte Uğur Uluocak Tepe yaptık. Ardından ben bizimkilerin yanından ayrılıp Karagöl Vadisi’ne doğru inişe geçmeye başladım. Bir süre sonra Karagöl’ün alt taraflarında bulunan ve bana Çömçe gölü anımsatan yerde biraz dinlenmeye koyuldum. Boruklu’nun dibinde su bulamama ihtimalim yüksek olduğu için yanımda su doldurabileceğim tüm şişelere su doldurup yola devam ettim ve saat 14.30 civarı Boruklu’nun neredeyse altlarına vardım.

Karagöl’den Boruklu Boğazı'na Yaklaşım En sağda Boruklu
 

Yaklaşımda Boruklu artık kadrajıma girdiğinde bakışmalarımız da sıklaşmaya başlamıştı. O kişiye gizlice bakmaya çalışırsın da o da seni gördüğünde gözlerini kaçırırsın ya ona benzer bir etkileşime girmiştik. Ona yaklaştıkça istemsizce nabzım artıyor, kafamdaki soru işaretleri çoğalıyordu. Bu dağ uzaktan daha güzel görünüyordu, şimdi biraz korkutucu sanki. Sanırım tek olmak, endişelerimi ve heyecanımı biraz daha artırıyor, hele ki ben ve iki dağ kargasından başka canlılık belirtisi olmayan bu yerde.
Dağda tek olmak, çoğu kişiye göre korkunç ve tehlikeli. Acil bir durumda sana yardım edebilecek, yardım isteyebilecek kimsenin olmaması insanlara doğal olarak ürkütücü geliyor. Olayı tehlikeli kılan şey aslında tırmanıcının kendi sınırları üzerinde işlere kalkışması. Solo değil de partnerli tırmanışta da aynı şey geçerli. Kendi fiziksel yeterliliğimiz ve mental durumumuza göre hareket etmiyor, bunun bilincine varamıyorsak 10 kişi olsak ne fayda? Yoksa sınırımı aştım mı bu işe bulaşarak? İşte çokça düşünmeye başladığım bu noktada solo tırmanışın mental zorluğu ile karşılaşıyor ve sorulara cevap aramaya başlıyorum;

+Rota 1955’te çıkılmış ve III,III+ diyor. Derecesinde daha sert olabilir, yanında 3 sikke, açık perlon ve 30m ip var. Ya dönmen gerekirse ve iniş için malzemen yetmezse?
-III+ çıkamayacaksan zaten gelmezdin, malzemenin yetmeyeceği yerde dönersin, aşırı risk almak yok.
+Koca çanta ile bacada hareketin kısıtlanacak, çantayı burada bırakıp rotayı tamamlarsan nasıl geri dönüp alacaksın?
-2 saat erken girerim rotaya, öncesinde geçide çıkıp bırakırım çantayı da. Aşağıya inmemiş olurum.

Buna benzer sorulara cevaplar arayıp bulmaya çalışırken gözüme kestirdiğim bivak noktası olabilecek bölgeyi toparlayıp eşyaları da ayarladıktan sonra biraz dinlenmeye başladım. Boruklu kar-buz kulvarından akan su sesi bivak bölgeme kadar geliyor. Çantada 1.5 litre su ve önümde bir gece; sonraki gün rota çıkışı ve Kokorot’tan Sıyırma’ya geçiş. Bu Boruklu biraz benimle alay ediyor gibi. Saat 15.30 gibi rotayı iyice kesmeye başlamış ve nereden gideceğime karar vermeye çalışıyordum. Baktığımda 3 adet baca sistemi görüyorum ve topo soldaki bacayı takip etmem gerektiğini söylüyor. Uzaktan biraz negatif duruyor sanki, böyle III derece olmaz canım deyip vakit olduğu için hem rota dibine gitmeye hem de Boruklu-Kokorot geçidine bakmaya karar veriyorum. Bivak noktasından ayrılıp çarşaktan sağa doğru yükseliyorum ve 5 dakika sonra kayanın üzerinden akan suya rastlayınca işte buna şans derler deyip bol bol su içiyorum. Ardından rota dibine gidince 3 adet baca sistemi görüyorum ve sağ taraftaki bacanın yukarıdaki geniş sete bağlanabileceğini düşünüyorum. Ardından geçide çıkıp çantayı bırakacağım yere de karar verdikten sonra bivak bölgeme inip yeme-içme faslına geçiyorum. 4 yanım dağlarla çevrili, hiçbir yere insan eli değmemiş. Bugüne kadar uyuduğum en güzel yer olabilir bu ıssız boğaz.

25 Temmuz Salı / Zirve Günü

Sabah 06.45’te uyanıp çantamı toparladıktan sonra geçide doğru yükselişe geçiyorum. Suları da yol üzerinde akan su kaynağından doldurup (sabah soğuktan dolayı az akıyor, akşama doğru artmakta) geçide çıkıyorum ve ufak çantanın içine teknik malzeme, bivak, su ve yiyecekleri koyduktan sonra rota dibine doğru ilerliyorum. Bacanın altlarına da bir baba yaparak saat 08.05’te tırmanışa başlıyorum. Bacada 30-40 metre civarı yükseliyorum ve bacayı kapatan büyük kayanın sağından III+’lık tırmanış ile üstüne çıkıyorum. Ardından baca da ilerlemeye devam. Bacanın bir kısmında kar olduğu için sol taraftan kaçmaya çalışıyorum ama zorluk (IV) artıyor. Bir şekilde kardan kurtulup baca hattına bağlanıyor ve tırmanışa devam ediyorum. Bir süre sonra sola doğru geçmem gereken noktaya ulaşıyorum. Sol tarafta bulunan geniş sete çıkmak için iki seçenek mevcut. Sağdan daha zor bir tırmanışla çıkış veya solda kalan güvensiz gözüken rampadan 4 metrelik bir tırmanış. Ardından hafif yükselme ile sete çıkış. Ben soldan gidip sete ulaşıyorum. Yine sola doğru giden geniş sette yaklaşık 60-70 metrelik bir travers yapıyorum ve ardından yukarıya doğru giden baca sistemine ulaşıyorum. Yaklaşık 150 metrelik bir tırmanış ile zirvenin 15 metre altında kalan geniş sete varıyorum. Bacada bulunduğum civarda yukarıdan biraz taş dökülüyor, kaska birkaç tane vurup geçiyor ama sorun yaşamıyorum. Oradan da III+’lık bir tırmanış ile zirveye saat 09.15’te ulaşıyorum. Zirvede bir süre dinlendikten sonra orada bulunan defteri alıp karıştırmaya başlıyorum ve zirve defterinin 1983 senesinde Ömer Tüzel’ler tarafından bırakıldığını görüyorum. Defteri iyice muhafaza etmeye çalıştıktan sonra inişe geçiyorum. Kokorot’a iniş ve oradan tekrar geçide yükselip çantayı alıyor ve ardından gerisin geri iniyorum. Cebel Geçidi’ne yükselip Gürtepe Çanağı’na iniyor ve oradan Sulağankeler’e ulaşıyorum. Su teminini yapıp ufak bir çanta ile Sıyırma-Güzeller sapağına bivaklamaya çıkıyorum ve yarın da Küçükcebel-Kızılkaya traversini denemeye karar veriyorum.
Boruklu Kuzeybatı 1955 Rotası Hakkında Değerlendirme ve Notlar;

● Benim takip ettiğim hat Ömer Tüzel’in kitabında bulunan topo ile uymuyor lakin rota tanımı ile birbirine çok yakın. Bu sebepten ötürü yaptığım çıkışın varyanttan ziyade çıkılmadıysa ilk tekrar olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu düşünüyorum.
● Rota sağlam ve zevkli. Travers kısmında geniş ve düz olan taş düşmesinden korunaklı bir bivak noktası olabilecek yer mevcut.
● Rota bence III+,IV- zorluğundaydı. Travers kısmı ise III-.
● Erken mevsimde girilirse bacada kar olma ihtimali yüksek, özellikle bacayı tıkayan kaya sonrasında. O yüzden Temmuz ortası ve sonrası uygun olabilir.
● Travers geçişine iki, travers sonrasındaki bacanın sete dönüştüğü yere bir adet kaya babası oluşturdum.
 
 

BİROCAK TEPE-EĞRİ TEPE BATI YÜZÜ BACASI VE KULVARI

Boruklu çıkışından sonra birkaç rotada daha tırmanış yaptıktan ve dinlendikten sonra 31 Temmuz günü sevgili Ali Değer Özbakır’ın ilk çıkışını yapmış olduğu Eğritepe Güneybatı Sırtı rotasının çıkışını yaptıktan sonra dönüşte Birocak Tepe ile Eğri Tepe arasında kalan döküntülü kısım dikkatimi çekti. Çarşak, kulvar kısmına ulaşmak için geçilmesi gereken kaya etabını görünce buradan çıkılabilir deyip yakından incelemek için dibine doğru yaklaşmaya başladım. Rota dibine varıp sağlam baca, su oluklarını görünce biraz yükseldim ve hattın sağa doğru gidip kulvara bağlandığını anlayınca saatten dolayı geri inerek Sarımemetler’e vardım. Yarın rotayı deneyecek şekilde planlamamı yaptıktan sonra uykuya çekildim.

1 Ağustos 2023

Güne 06.30’da uyanarak başladım ve kahvaltı yaptıktan sonra saat 07.00’da Mangırcı Vadisi’nden Birocak Tepe ile Eğri Tepe arasında bulunan baca yapısının dibine vardım ve tırmanışa başladım. Sağlam su oluğu-baca yapısında 40 metre civarı yükseldikten sonra sağa doğru 10 metrelik basit bir geçiş yapıp önümdeki bacadan da 20 metre civarı yükseldikten sonra sete ulaştım. Buradan sonra kulvarın iki kısmında iki metrelik basit tırmanışlar yaptıktan sonra Birocak Tepe ile Eğri Tepeyi ayıran bele ulaştım. Oradan önce Birocak Tepeye ardından da Eğri Tepeye geçerek tırmanışı tamamlamış oldum. 31 Temmuz günü çıktığım hattan vadiye inerek tırmanışı tamamlamış oldum.

Birocak Tepe-Eğri Tepe Batı Yüzü Bacası ve Kulvarı Hakkında Değerlendirme ve Notlar
● Rotanın genel zorluğu baca etabında III, geri kalan kulvar kısımlarında ise II+ civarındadır.
● Rota Sarımemetlerden Birocak Tepe zirvesine kadar yaklaşık olarak 4-5 saat sürmekte.
● Klasik bir hat, baca bölümünde az da olsa tırmanış zevki veren bir çıkış hattı.
● Rota üzerine 3 adet kaya babası oluşturdum. Rotanın kulvar geçişlerinde bulunmaktalar.

 

Rotalar Hakkında

BORUKLU DAĞI
Yer/Bölge: Aladağlar Milli Parkı / Boruklu Boğazı
Rota: Kuzeybatı Yüzü 1955 Rotası
Çıkış Tarihi: 25 Temmuz 2023
Rota Uzunluğu: Baca girişinden itibaren 300 metre civarında
Genel Zorluk: III+, IV-
Kullanılan Ekipmanlar: Kask. Olası bir iniş için yanınızda ip, iniş seti, sikkeler ve perlonbantlar bulundurunuz.

BİROCAK TEPE, EĞRİ TEPE
Yer/Bölge: Aladağlar Milli Parkı / Mangırcı Vadisi
Rota: Batı Yüzü Bacası ve Kulvarı
Çıkış Tarihi: 1 Ağustos 2023
Rota Uzunluğu: Rota tabanından 500 metre
Genel Zorluk: II+, III
Kullanılan Ekipmanlar: Kask

Yüksek kaliteli fotoğraflar ve topolar için;
https://drive.google.com/drive/folders/1H1zoG7CITgu__B-ehKVRe3erUYOKRFmv

İletişim;
E-mail: cagataygodek [at] gmail [nokta] com

Çağatay Gödek