Eiger_Banner.jpg

29 Mart 1926 tarihinde, Almanya’nın Bavyera eyaleti sınırları içinde bulunan Diessen/Ammersee’de dünyaya gelen Köllensperger, daha sonraları birçok tırmanış ve ekspedisyona beraber katılacağı Toni Messner ile birlikte dağcılığa başlayıp, 1948 yılında henüz 22 yaşında iken, genç erkekler kategorisinde Bavyera Alpin Kulübü’ne üye olmuştur. Bilinenin aksine, Köllensperger, Avusturya’lı değil, Alman ve Almanya vatandaşıdır. Fakat, Avusturya dağcılık kulüpleri ile birçok ortak tırmanışa katılmıştır.

Daha ilk yılında, Münih’in en güçlü tırmanıcıları arasına girerek, Köllerer lakabıyla çağrılmaya başlanmıştır. 2. Dünya Savaşı'ndan sonra Avusturya sınırının kapatılmasının ardından, 1949 yılında Münih’li tırmanıcılar olarak, gizlice sınırı geçerek Tirol’de Wilder Kaiser dağlarında tırmanışlar gerçekleştirirler.

1950 yılında gerçekleştirdiği, Bavyera Alpleri - Schüsselkarturm kuzey yüzündeki Schober rotası [1] ilk solo çıkışı, oldukça ses getirmiştir.

Anderl Heckmair ile birlikte, 3 gün süren ve çok zor şartlar altında 5 Ağustos 1951’de Grandes Jorasses Walker zirvesinde noktalanan, Walker sırtının 8. çıkışında, alkol kullanımına bağlı olarak her iki elinin parmaklarında ciddi donuklar oluşmuş ve uzun süre tedavi görmek zorunda kalmıştır. Bu efsane çıkış daha sonra Anderl Heckmair tarafından, Alplerin Son Üç Problemi isimli kitabında kaleme alınmıştır.

1953 yılında Almanya - Avusturya Nanga Parbat ekspedisyonuna katılmış, 6700 metrede 4. kampta başlayan şiddetli diş ağrısı sebebiyle, tırmanışı noktalamak zorunda kalmıştır. Bu ekspedisyon sonunda 3 Temmuz 1953’de Avusturya ekibinden Hermann Buhl, oksijen desteği almadan 8126 metrelik Nanga Parbat’ın ilk çıkışını gerçekleştirmiştir.

1954 yılında, Karl Maria Herrligkoffer liderliğindeki Almanya ekspedisyonu, Broad Peak’in (8047 metre) bilinen ilk tırmanış denemesini gerçekleştirmiştir. Ekipte yine Hermann Köllensperger ve Toni Messner gibi isimler yer almaktadır. Başarısız olan bu denemeden 3 yıl sonra, bölgeye gelen Avusturya ekspedisyonu, 1954 ekspedisyonu denemesinden kalan birçok sabit hattı kullanarak, 9 Haziran 1957’de Fritz Wintersteller, Marcus Schmuck, Kurt Diemberger ve Hermann Buhl olarak Broad Peak’in ilk çıkışını gerçekleştirirler. Bu çıkıştan birkaç hafta sonra Hermann Buhl ve Kurt Diemberger ikilisi, alpin tarzda, bölgede daha önce çıkışı yapılmamış Chogolisa Peak’i (7654 metre) denerler. Ancak, 27 Haziran 1957’de Chogolisa zirvesine yakın güneydoğu sırtında, korniş düşmesi sonucu, efsane Hermann Buhl hayatını kaybedecektir.

1955 yılına gelindiğinde, Köllensperger, Avusturya Viyana Bergland kulübünün Toros/Aladağlar ekspedisyonuna katılarak, Aladağlar’da bir çok tırmanış gerçekleştirmiştir. 20 gün gibi bir süre içerisinde 3000 metre üzeri 47 zirve tırmanışı ve ilk çıkışlara adını yazdırmıştır. Bunlardan bazıları:

- Demirkazık Doğu Duvarı ilk çıkışı, 10 Ağustos 1955, Hermann Köllensperger - Walter Grutschnig
- Eznevit Kuzey Duvarı ilk çıkışı, 19 Ağustos 1955, Herman Köllensperger - Walter Grutschnig
- Kaldı Kuzey Duvarı (Viyana Bergland Kulübü rotası) ilk çıkışı, 25 Ağustos 1955, Herman Köllensperger - Walter Grutschnig

1965 yılında, Almanya Himalaya Ekspedisyonuna katılır ve 7455 metrelik Gangapurna dağının ilk çıkışını gerçekleştirirler. 5 Mayıs 1965’te tüm ekip eksiksiz olarak zirveye ulaşır. Daha sonraları, alpin alanlar hariç, Nepal’deki Annapurna-Dhaulagiri grubu bölgesi, Everest bölgesi, Rolwaling Himalaya (Tibet sınırında, Nepal Himalayanın bir bölümü), Meksika ve Grönland’a geziler yapmıştır.

Uzun yıllar boyunca, merkezi Almanya/Münih’te bulunan ve spor ekipmanları satışı yapan Sport-Schuster mağazalarının, dağ sporları bölümünün yöneticiliğini yapan Hermann Köllensperger, hayatının son gününe kadar Bavyera Alpin Kulübü üyesi olarak, 28 Ocak 2009 tarihinde Münih yakınlarındaki Puchheim’de hayatını kaybetmiştir.

Serkan Ertem

İletişim:serkanertem et yahoo nokta com

Dipnotlar:

[1] Schober rotası: Karl Münch - Michl Schober, 07 Ekim 1938, 9 ip boyu, 300 metre, UIAA VI+

Kaynakça:

1. Biographie Hermann Köllensperger - Fritz Weidmann
2. Biographie Hermann Köllensperger - Uli Auffermann
3. Alplerin Son Üç Problemi - Anderl Heckmair (Türkçe çeviri: Nedim Sipahi)
4. Aladağlar - Ömer B. Tüzel (Türkçe çeviri: Tunç Fındık)