BDK_Banner.jpg

Özellikle dağcılık ve doğa sporları açısından dünyanın önemli alanlarından olan ve her yıl binlerce turist tarafından ziyaret edilen Alp dağları coğrafyası dünya üzerinde yaklaşık 300.000 km2 lik alana sahiptir. İsviçre, Kuzey İtalya ve Fransa sınırları içerisinde yer alan ve Avusturya’nın hemen hemen tamamını kapsayan, Güney Almanya önemli bölümünde görülen sıradağ coğrafyası başta dağcılık sporu başta olmak üzere, kayak, trekking, hiking yanı sıra şehrin yanında aniden yükselen sarp yamaçlar ile yamaç paraşütü gibi sporların yapıldığı, dünyanın merkezlerinden birisi olmakla birlikte, 17.yy’ da dünya da teknik dağcılığın doğduğu topraklar olarak tarihte önemli bir yeri vardır.

Bölgeyi tarihsel olarak incelediğimizde bazı önemli yıllar hemen göze çarpacaktır. Bunların başında 1741 yılında Cenevre’de yaşayan iki İngiliz, William Wildham ve Richard Pocecke ‘Mer de Glace’ adı verilen ve yaklaşık 12 km uzunluğunda, 1950 m genişliğe ulaşabilen Fransa’nın ve tüm Mont Blanc grubunun en büyük, Alplerin ise dördüncü büyük buzulunu keşfettiklerinde tüm Avrupa’nın dikkatini çekmişlerdi.

Takip eden yıllarda birçok tırmanış denemeleri ve keşif gezileri düzenlenmesine rağmen uzun yıllar boyunca Mont Blanc zirvesi tüm uğraşlara rağmen bir problem olarak kalmıştı.

Ta ki 45 yıl sonrasında bir dağ keçisi avcısı ve kristal toplayıcısı olan Jacques Balmat ve Chamonix’li gözlükçü Dr. Michel Gabriel Paccard Mont Blanc’ın zirvesine ‘Grand Mullets’ rotasını kullanarak ilk başarılı tırmanışı gerçekleştirdiklerinde tarihler 8 Ağustos 1786’yı gösteriyordu ve Mont Blanc’ın 4810 metrelik zirvesi artık ulaşılmaz bir problem olmaktan çıkmıştı. 

Beyaz dağ olarak anılan, 4810 metre yüksekliğe Mont Blanc, İtalyanların değimiyle "Monte Bianco", Fransızların değimiyle "La Dame Blanche", Alplerin Beyaz Hanımefendisi, Savoy Alpleri grubunda yer alan Batı Avrupanın ve Alp dağlarının en yüksek noktasıdır. İtalya ve Fransa sınır çizgisinde yer alan Mont Blanc için her iki ülke tarafından başlangıç ile tırmanış yapılabilmektedir. Bugün üzerinde birçok rota olmakla birlikte dağcılar tarafından en çok kullanılan rotaların başında Gouter rotası gelmektedir fakat yine Fransa tarafından başlangıç ile Three Monts, Grand Mullets ve The Miage Bionnassay rotaları olup, İtalya tarafından başlangıçla The Pope rotası’da kullanılarak tırmanış yapılabilmektedir.

Mont Blanc masifin, İtalya tarafı ise, zaman zaman büyük çığların düştüğü derin kulvarları olan dik granit yamaçları ile büyüleyici olmakla birlikte, bir o kadar vahşi görüntüler sunan, fakat oradan tırmanma fikri üstünde daha fazla düşünülmesi gerekebilir. Mont Blanc tırmanışı için kendi planlayacağınız tırmanış programları yanı sıra, bölgesel rehber kiralayıp tırmanış yapabilirsiniz. Bunun için Chamonix vadisinde yılın tamamı açık olan merkez ofis ve sadece dolu sezonda açık olan Argentiere ve Les Houces de yer alan diğer ofisleri hizmet veren Compagnie des Guides de Chamonix dağ rehberlik ofisinden rehberlik ücreti ödenerek yardım alabilmektedir.  

Bizde, Mont Blanc zirvesine, Gouter rotasını kullanarak tırmanış denemesi yapmak ve Alp coğrafyasını yakından tanıyarak bu muazzam dağları keşfetmek amacıyla 15 Ağustos tarihinde Cenevre’ye, buradan da Mont Blanc’ın zirvesine Gouter rotasından ulaşmak için başlangıç noktası olan Fransa’nın Saint Gervais les Bains kasabasına. Cenevre havalimanına yaklaşık 90 km uzaklıkta ve ulaşımı kolay olduğundan bu yolu tercih ediyoruz.

Aynı gün konaklayacağımız kampinge saat 17:00 sularında varıp çadırımızı kuruyor ve bu sakin Fransa kasabasını biraz turlamak ve ertesi gün dağda tüketeceğimiz besinler ve yakıt için alışveriş sonrasında kampinge dönerek, ertesi gün başlayacak olan tırmanışın hazırlıklarını tamamlıyoruz. Saint Gervais les Bains, Fransa’nın doğusunda yer alan küçük, yeşil ve Mont Blanc’ın eteklerinde harika bir kasaba.

Tırmanışın başlayacağı Nid’d Aigle Kartal Yuvası adı verilen ve Tramway du Mont Blanc ile Saint Gervais les Bains’den bir saatlik tramvay yolculuğu ile muhteşem manzaralar eşliğinde 2372 metre de bulunan son durağa ulaştığımızda bu muhteşem manzara bizi büyülemeye başlamıştı bile. Tramway du Mont Blanc sabah saat 07:20 de ilk sefer ile başlayıp, akşam son olarak Nid’d Aigle’dan saat 18:30’da son dönüş seferi ile her saat başı hizmet veren bir ulaşım aracı.

1904 yılında inşasına başlanan ve 1907 yılında ilk bölümü olan Col de Voza istasyonu arasında çalışan, 1911 yılında ikinci bölümü ve 1912 yılında son etap olan ve 2372 metredeki Nid’d Aigle istasyonunun inşasının tamamlanmasıyla nostaljik bir yolculuğun yanı sıra dağ keçilerinin ve muhteşem Alp coğrafyasının bizlere sunduğu manzaralar eşliğinde son istasyona ulaşıyoruz.

Burada bir süre Saint Gervais les Bains kasabasını 2372 metreden seyredip çevredeki yüksek dağ ve tepeleri inceledikten sonra, artık sırt çantalarımızı yüklenip harekete geçmek üzere son hazırlıklarımız tamamlayarak ilk kamp olan 3167 metrede yer alan Tete Rousse kamp alanına doğru hareket ediyoruz. Tete Rousse, Mont Blanc tırmanışı için kullanılan Gouter rotası üzerinde çadır kurulabilen son nokta ve bir dağ evi mevcut. Burada çadır kurulabilirken, bir diğer alternatif ise önceden rezervasyon yapılarak 74 yataklı Tete Rousse dağ evi de kullanılabilmekte. Nid’d Aigle’dan hareket ederek Tete Rousse kamp alanına ulaşmak için, yaklaşık 2.5 km’lik bir yürüyüş ve 800 metre irtifa kazanılarak varılabilmektedir. Tırmanıcıların fiziksel performanslarına göre değişmekle birlikte ortalama 3 ile 4 saatte rahatlıkla varılabilen bir kamp alanı. Bizde 16 Ağustos öğle saatlerinde Tete Rousse kamp alanına ulaşıyor ve çadırımızı kurup yarınki tırmanış için istirahat ediyoruz.

17 Ağustos sabahına saat 04:00 sularında uyanıyoruz, kahvaltı sonrasında Tete Rousse kamp alanından rotaya girmek üzere ayrıldığımızda açık bir gök yüzünde milyonlarca yıldız bize eşlik ediyor. Saat 06:00 da tırmanışın dikkat gerektiren noktası olan Grand kulvar adı verilen, yaklaşık 100 metrelik kısa, dik yamaçtan geçilen ve çürük kaya yapısı nedeniyle kulvarın yukarılarından ansızın taş ve kaya düşmelerinin yaşandığı kısma varıyoruz. Kontrollü bir şekilde birimiz geçerken diğerimiz yukarı gözetliyor.

Grand kulvar adı verilen etap, Mont Blanc tırmanışı için kullanılan Gouter Rotasının önemli ve dikkat gerektiren etaplarından birisi.

Tırmanış tarihine bakıldığında en çok ölümlü kazaların yaşandığı yer olan Grand Kulvar’ı sabahın erken saatlerinde geçmek elzem. Nedeni, güneşin doğması ile ısınan havanın çürük kaya yapısını gevşetmesi sonucunda daha fazla dökülmelerin olması.

Biz rotada ilerlerken, havanında aydınlanması ile aşağılarda Saint Gervais les Bains ve uzaklarda Chamonix ile Mont Blanc kütlesi üzerinde birçok zirve eşliğinde yükselmeye devam ediyoruz. Tete Rousse ve Gouter dağ evi arasındaki etap kaya tırmanışları içeren ve riskli yerlerin sabit hatlar ile daha güvenli hale getirildiği fakat yine de dikkat gerektiren tırmanış etapları içeren kısım olmakla birlikte 650 m irtifa kazanılan dik bir etap.

Bu etabın son bulduğu nokta 3800 metre yükseklikte kurulmuş olan Gouter dağ evi, 120 yatak kapasitesine sahip olan ve bu irtifada lojistiğin tamamen helikopterler yardımıyla sağlandığı, dağcılar için önemli bir dağ evi. Mont Blanc üzerindeki diğer dağ evleri gibi Gouter dağ evi de yılın belli zamanlarında hizmet veren ve önceden rezervasyon ile müşterilerini kabul eden, her türlü konforun düşünülerek inşa edildiği bir mekân.

Tırmanış sezonunda dağcıların yoğun olarak kullandığı bir dağ evi olan Gouter için rezervasyonlar açıldığında kısa sürede doluyor, bu sebeple eğer tırmanışta dağ evi kullanılacak ise internet sitesinden takip edilerek işlemlerin gecikmeden tamamlanması önem arz ediyor.

Rehberli tırmanışların ilk aşaması genellikle Nid’d Aigle’dan başlayarak Gouter dağ evinde son buluyor. Burada bir gece dinlenme sonrasında ertesi gün sabahın çok erken saatlerinde zirveye hareket edilip, tekrar buraya dönülüyor. Bir gece daha dinlenme sonrasında aşağı iniliyor. Biz tırmanış programımızı, Gouter dağ evinde kısa bir dinlenme sonrasında tekrar rotaya girip devam etmek üzere planlıyoruz. Yaklaşık üç buçuk saatlik bir tırmanış sonrasında Gouter dağ evine ulaşıyoruz. Burada bir kahve molası verip dinlendikten sonra yola devam ediyoruz. Bugünkü hedefimiz Vallot Bivak Kulübesi.

Mont Blanc massif üzerinde dağ evlerinin yanı sıra dağcıların acil durumlarda sığınabileceği veya tırmanış sırasında dinlenebileceği kulübeler mevcut. Bizde bu geceyi geçirip yarın erken saatlerde zirveye hareket etmek üzere, 4362 m yükseklikte yer alan Vallot bivak kulübesine saat 14:00 sularında ulaşıyoruz.

Rotada yükseldikçe Alp coğrafyasının güzellikleri de o ölçüde artıyor. Berrak, güneşli bir hava ve aşağıda bulut denizi, sanırım bu sporun en keyifli anları. Bu muhteşem manzaranın içerisinde doğanın güzelliklerini canlı izlemek insanı büyülüyor.

Vallot bivak kulübesi rotadaki dağcılar tarafından genellikle kısa süreli dinlenmeler için kullanılan bir acil durum kulübesi. 12 kişilik geceleme kapasitesine sahip olarak tasarlanıp yapılsa da, sezonun yoğun dönemlerinde daha fazla kişinin kullandığı yıl boyunca açık olan bir kulübedir. Ancak bizim tırmanış tarihlerimizde iki kişilik bir Fransız ekibin haricinde gecelemek üzere kullanan başka dağcıların olmaması ile gayet rahat bir gece geçiriyoruz. Tabiki gece ve özellikle sabahın erken saatlerinde kısa süreli molalar için gelip giden ekipler oluyor.

Vallot bivak kulübesi Mont Blanc kütlesi ve Alpler üzerindeki en yüksek yapı. Burası 18.yy başlarında Vallot adında bir bilim adamı tarafından dağda gözlem yapmak amacıyla inşa edilmiş. Daha sonra Fransa dağcılık federasyonu yüksek irtifada kötü hava koşullarında, acil durumlarda ve rotadaki dağcıların dinlenmek üzere kullanmaları için aynı yere daha iyi bir kulübe inşa ederek hizmete sunduğu bir barınak.  

Ertesi sabah saat 06:00 sularında uyandığımızda dışarıda hava açık fakat oldukça şiddetli rüzgar var ve gün doğuyor. Rotada zirveye giden dağcıların kafa lambaları ateş böcekleri misali ışıldıyor. Yukarıda rüzgarın şiddetinin artması ile geri dönen bazı dağcılar bize yaklaşırken, zirveye ilerleyen dağcılar ise sis bulutunun içerisinde kaybolup gidiyor. Hava raporları bugün için akşam saatlerine kadar açık görünüyor, fakat rüzgar bizi biraz ümitsizliğe sürüklüyor. Biraz daha beklemeye karar veriyoruz. Tekrar bivak kulübesine dönerek sıcak bir şeyler içtikten sonra günün ilk ışıkları dağı aydınlatmaya başlıyor.

Bizde zirveye hareket etmeye karar veriyoruz. Rüzgar biz ilerledikçe hızını biraz daha azaltıyor. Önümüzde ve arkamızda yer yer dağcı gruplar ile sırt ve yamaçlarda gün doğumu eşliğinde yavaş yavaş zirveye biraz daha yaklaşıyoruz. İki kişilik küçük ekibimiz ip birliği ile kazma ve kramponlar yardımıyla zaman zaman vücudumuza aniden vuran sert rüzgar eşliğinde, gün doğumu ile muhteşem manzaralarla ilerliyoruz. Mont Blanc tırmanışı için yoğun sezonda olduğumuzdan rota kalabalık, zirveden dönenlerin motive edici sözleri ile yükseldikçe daralan sırt hatları, sağımız ve solumuz uçsuz bucaksız boşluk.

Nihayet son etap olan Bosses Ridge adındaki sadece bir kişinin ilerleyebildiği sırt hattını aşıp, zirve düzlüğüne varıyoruz ve sonunda 18 Ağustos sabahı 10:15 sularında Mont Blanc zirvesine ulaşıyoruz.

Görüntü muhteşem, yüzlerce metre aşağılardaki derin vadileri dolduran bulutlar, berrak, güneşli bu zirve sabahında göz alabildiğine uzanan deniz misali ve etraftaki efsane zirveler bizi adeta büyülüyor.

Grande Jorasses, Tour Ronde, Aiguille du Midi, Mont Maudit, Mont Blanc du Tacul ve uçsuz bucaksız Alp coğrafyasında daha yüzlerce zirve ile adeta büyüleniyoruz.

İşte bütün bu yorgunluk bir anda unutuluyor, bütün bu çekilen sıkıntılar geride kalıyor, Mont Blanc’ın zirvesinde olmak emeklerimizin karşılığında en güzel ödül. Mont Blanc bu muhteşem görüntüyü bize sunarken, bizde bu anı ölümsüzleştirmek için kısada olsa zirvenin keyfini çıkarırken, bir taraftan da fotoğraf çekiyoruz. Bu kısa süreli zirve keyfinden sonra inişe geçiyoruz.

Rotada zirveye devam eden dağcı gruplar ile tebrik ve teşekkür konuşmaları ile iniş yolunda ilerliyoruz ve yeniden Vallot kulübesinde kısa bir mola sonrasında, Gouter dağ evi ve nihayet Tete Rousse kamp alanındaki çadırımızdayız. Akşam oluyor, sıcak sıvı tüketip biraz beslendikten sonra uyku tulumlarımızın içerisinde, faaliyetin değerlendirmesini yaparken, zirveye başarıyla ulaşmanın verdiği haz ve bu mükemmel coğrafyanın güzelliklerinin zihnimizde bıraktığı anılarla uykuya dalıyoruz…

Bazı Yaralı Bilgiler;

Ulaşım;

Chamonix’e en yakın iki havalimanı, Fransa’da Lyon ve İsviçre’de Cenevre havalimanları.

Lyon Havalimanı ile Chamonix arası 220 km uzaklıkta iken, Cenevre havalimanı ile Chamonix arasındaki mesafe 90 km.

Konaklama;

Konaklama için çok çeşitli bir yelpaze mevcut. Saint Gervais les Bains veya Chamonix ’de birçok lüks otel yanı sıra karavan, çadır ile konaklayabileceğiniz otel ve kampingler mevcut.

Detaylı bilgi için Chamonix turizm ofisinin web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

www.chamonix.com

Rehberlik hizmeti için;

Compagnie des Guides de Chamonix’in web sayfasını incelebilir veya Chamonix’deki ofisten direk yardım alabilirsiniz.

Rotadaki Dağ evleri ve Kulübeler;

Acil durum kulübeleri yılın tamamında açık fakat dağ evlerinin seyahat öncesinde web sayfaları incelenerek müsaitlik durumu incelenmeli ve rezervasyonlar yapılmalıdır. 

Nid’d Aigle Hut 2372 m., +33 (0)4 50 47 76 23, Kapasite: 20

Baraque Forestiere des Rognes 2768 m., Kapasite: 20

Tete Rousse Hut 3167 m. +33 (0)4 50 58 24 97, Kapasite: 74

Gouter Hut 3800 m. +33 (0)4 50 54 40 93, Kapasite: 120

Vallot Bivak Kulübesi 4362 m., Kapasite: 12

Önemli Koordinatlar;

Nid’d Aigle – 45.856007N, 6.79955E

Tete Rousse – 45.854925N, 6.817477E

Gouter Hut – 45.851060N, 6.830066E

Vallot Bivak Kulübesi – 45.839359N, 6.852028E

 

Kaynaklar:

Mont Blanc 5 Routes to the Summit -  Francois Damilano - JMEditions