Brenta_Banner.jpg

Müdavimler olarak buluştuğumuz ve sonraki haftalar için planladığımız Cilo faaliyeti öncesinde ekip olarak beraber bir şeyler yapma planları ile Aladağlar Alpinhouse’da buluştuk. Daha önce pek bilmediğimiz, bölgeyi biraz öğrenebilmek ve yeni planlar da yapabilmek için ilk faaliyet olarak Yelatan masifinde bulunan “Tete de Turk” rotasını çıkmak üzere dağın bizim için gizemli olan bölgesine geldik. Faaliyetin ardından akşam üzeri Yelatan-Kızılınbaşı arasında dağlara paralel olarak devam eden yol boyunca araçla ilerleyerek yüzeyleri incelediğimizde, bölgedeki potansiyelin sandığımızdan daha fazla olduğu anladık. Bir yandan bu zamana kadar neden bu bölgeye gelmediğimizi sorgularken diğer yandan da sonradan adının Hışır Tepe olduğunu öğrendiğimiz dağın çok belirgin olan sırt hattını ilk faaliyet için planlamak çok uzun sürmedi.

Araç ile ulaşım; Çukurbağ Köyü’nden yaklaşık 25 km sonra bulunan Yelatan’ın girişinde yolun solunda olan kullanılmayan benzin istasyonundan yaklaşık 100 metre sonra evlerin arasından sola giren yol takip edilir. Çeşmeden sonra yelatan kütlesi boyunca devam edilerek Hışır tepenin bariz sırt hattının tabanına kadar devam eden yol ile ulaşılır.

Rota tanımı:

Dağın tabanından zirveye kadar yaklaşık 900 metre devam eden yer yer dik etaplar içeren ve birçok kısmında her iki yöne de boşluk hissi bulunduran şahane bir teknik sırt rotasıdır.

Saat 4’de uyanıp kahvaltı ve hazırlığın ardından 5.30’da yola çıkarak, 6.10’da sırt hattının tabanına ulaştık.

06.45 yürüyüşe başladık.

Sırt hattının sağında kalan ve Hışır Tepe ile Yelatan’ı ayıran vadiye sırt hattının hemen sağında kalarak girilir ve vadide ilerlenerek yaklaşık 1.30 saatlik yürüyüş ile 150-200 metre irtifa kazandıktan sonra sırta ulaşmak için; 20-25 metre 3 derecelik kısa kaya etapları geçilerek ana sırt hattına bağlanılır. Sırt hattı boyunca yürüyüş ve kolay etaplar geçilerek ilerlenerek ilk kulenin tabanına varılır. (saat: 08.30)

1.İp Boyu

50 metre, (5-), Girişi negatif ve emniyetsiz sonra hafif pozitif devam eden çatlak hat, sağlam beyaz kaya, sete çıkınca sol yüzeyde istasyon kuruldu. Serdal.

2.İp ve 3.İp Boyu

120 metre, (3+), Running-belay, sırt hattına ulaşıldı. Serdal.

Ardından 100 metre sırt hattında boşluk hissi bulunan yürüyüş ile devam edildi. Serdal.

4. İp Boyu

60 metre. (3+ 4-), Sırt hattının küçük kule ile tıkandığı yerden sola yan geçişli tırmanış ve tekrar sırt hattı üzerinden çıkışlı ve inişli olarak ilerlenerek ve büyük sette istasyon kuruldu. Serdal.

5. İp Boyu

60 metre. (3+), Setten devam edilerek ve sırt hattı üzerinde yer yer tırmanış yer yer yürüyüş ile duvarın kuzeyindeki büyük sete bağlanan kulenin tabanına varıldı. Serdal.

6. İp Boyu

55 metre. (5-), İnce sırt hattında dikey tırmanıldı. Serdal.

7. İp Boyu

60 metre, Giriş (5-) devamı (3), 5-10 metre dik yükseldikten sonra sırt hattı boyunca yer yer yürüyüş yer yer kolay tırmanış ile ilerleyerek ile sırtın önce sağa sonra sola kıvrıldığı hat takip edildi. Benna.

8. İp Boyu

60 metre, (3+), Kolay tırmanış ile sırt hattı takip edilerek büyük ve geniş sete varıldı. Serdal.

9. İp Boyu

90 metre geniş setli sırtta sırt hattını takip edilerek önce yürüyüş sonra (4+) derece tırmanış ile sırt üzerindeki büyük kulenin tabanını oluşturan küçük V çentiğe varıldı. Serdal.

10. İp Boyu

55 metre, (5), Kulenin solundan tırmanışa başlanılarak 2 metre zor emniyetsiz yüzeyde yükselerek sırt hattı takip edildi ve sağdaki kovukta istasyon kuruldu. Serdal.

11. İp Boyu

70 metre, (4), Sırt hattının hafif sola bakan yüzünden ilerlendi. Serdal.

12. İp Boyu

55 metre, (4), Sırt hattından devam edildi. Serdal.

13. İp Boyu

55 metre, (4+), Sırt hattı boyunca ilerlendi ve son 20 metrede rotanın en güzel etabı olan oldukça keyifli olan dihedral hat tırmanıldı. Serdal

14. İp Boyu

60 metre, (4), Sırt hattının sağında kalan yüzeyde çatlak baca sisteminden devam edildi. Serdal

15. İp Boyu

60 metre, (3+) Sırt hattının sağında kalan yüzeyde çatlak baca sisteminden devam edildi. Serdal

Yaklaşık 100 metre yürüyüş ile batı zirvesine varıldı.

Saat 15.30’da zirveye varıldı. 16.30’da inişe başlanıldı ve 18.00’da araca ulaşıldı.

Yazan: Abdullah Benna Sarın

İletişim: a.benna [et] gmail [nokta] com