TARİHTE BUGÜN:

 

Ahu Alanya iki yıldır katıldığı Belçika’daki kısa kaya yarışmalarıyla ilgili izlenimlerini bizlerle paylaşıyor. Üstelik geçtiğimiz yıl 2. bu yıl da 3. olduğu yarışmalarda ülkemizi güzel bir şekilde temsil etmiş bulunuyor. Ayrıca Ahu bu yazıyı Klimzaal Blok tırmanış salonunun sahibi Sepp ile yaptığı bir röportajla da süslüyor. Beğeninize sunuyoruz…

Dün (13 Kasım 2010) Hasselt’ta, Belçika’nın kuzeydoğusunda bir Flaman şehrinde, yine bir kısa kaya yarışması vardı. Kış sezonu başlayınca Belçika’da sırasıyla bütün salonlar kısa kaya yarışmalarının tarihlerini açıklıyorlar. Avrupa’nın kilometrekare başına en çok salon düşen memleketlerinden biri olan bu küçük ülkede dolayısıyla tonla yarışma düzenleniyor.

Bu seferki yarışma, Belçika’nın genç yasta kaybettiği tırmanıcılardan Peter Beliën anısına (Peter Belien Memorial -PBM). Her zamanki gibi son anda kayıt olduğum yarışma için Yves ile sabah 8.45’te buluşup Hasselt’a gidiyoruz. Yarışma diğerleri gibi, sabah 10’dan akşam 5’e kadar süren uzun eleme turu ve saat 6’da başlayan final turundan oluşuyor. 10’dan 5’e kadar tırmanabildiğiniz kadar rota tırmanıyorsunuz! Yarışmaların en güzel yanı da bu -ertesi gün sağlam kas ağrılarıyla uyanmak kaçınılmaz.

Yarışmada çeşitli zorlukta rota olmasına rağmen rotaların toplam puanları aynı –ama bu puanlar rotayı bitiren tırmanıcılar arasında bölünüyor. Yani zor rotaları az kişi bitirdiği için puanları daha yüksek oluyor. Zone tutamakları puanlaması için de aynı şey geçerli. Elemede istediğiniz kadar deneme yapabilirsiniz, hazır olduğunuzda hakeme söyleyip resmi denemenizi yapıyorsunuz. Yarışma devam ederken yemek yiyebilir, bira içebilir, arkadaşlarla rotaları tartışabilir, başkalarını izleyip öğrenebilirsiniz.

Finallerde işin rengi biraz değişiyor tabii (misal bu yarışmada büyük ödül düz ekran televizyondu). Bir bakıyorsunuz izolasyon, spot ışıkları, duvar ortasından çıkan kameralar, sağda solda tepede fotoğrafçılar, ve tabiî ki kalabalık ve gürültülü bir seyirci grubu… Hal böyleyken havaya girmemek mümkün değil.

Bayanlarda sadece iki profesyonel sporcu olunca ben de finale kalan şanslı dörtlünün içinde olmayı başarıyorum. Erkeklerin işi tabii ki daha zor, bir sürü güçlü ve hiperaktif tırmanıcı. Nico Mathieu bu yarışmanın herkesi açık ara geride bırakan sporcusu oluyor. Bayanlarda birinci Hollanda’dan Vera, ikinci Belçika'dan Magali, üçüncülüğü de ben kapıyorum.

PBM yarışma sonuçları şöyle:

Erkekler:
1. Nicolas Mathieu BEL
2. Raphael Fernandez BEL
3. Yannick Marchand BEL

Bayanlar:
1. Vera Zijlstra NED
2. Magali Hayen Beaufays
3. Alanya Ahu TUR

Belçika, Almanya’dan sonra en çok Türk göçmenin yaşadığı ikinci Avrupa ülkesi olmasına rağmen yerel tırmanış yarışmalarında Türklere rastlamak Belçikalılar için beklenmedik bir durum. Türküm dediğinizde, burada insanların rengi değişebiliyor. Genelde, kafalarında çok net bir Türk imajı var, onun dışındaki her şeye şaşırıyorlar. Yani… gelecek seneki yarışmalara gelmek isteyen Türk sporcular olursa ben elimden geldiğince yardımcı olmaya hazırım[1].

Son olarak sevgili editörlerimizden özür diliyorum, bu yazı aslında bir sene gecikti. Gecen seneki Klimzaal Blok[2] yarışması sonrası Sepp ile Belçika’daki yarışmalar hakkında yaptığımız sohbeti de aşağıda bulabilirsiniz. Sepp başlattığı duvarları kendi çabasıyla işler hale getiren bir girişimci, bir nevi Belçika’nın Murat Kandi’si, ama tabii burada sadece bir iki isimden bahsetmek zor.

Sevgili Sepp,

Belçika’da tırmanış yarışmalarına bakış nedir sence?

Belçika’da tırmanış yarışmaları özellikle kısa kaya yarışmaları bugünlerde çoğu tırmanıcı için ülkenin her yerinden (ve yurt dışından) bir çok arkadaşla bir araya gelmek, gülüp eğlenirken değişik problemler içeren güzel bir tırmanış günü geçirmek demek.

Tabii her ülkede olduğu gibi sporunu ciddiye alan insanlar da var, onlar için de kısa kaya yarışmaları yeterince zorlu ama stressiz ve resmi yarışmalardakinin aksine zaman kısıtlaması içermeyen problemler sunuyor.

Daha önce bahsettiğin yarışmaları onaylamama konusunda ise sadece öyle düşünen tırmanıcıların da olabileceğini söyleyebilirim; ama zaten onlar genelde katı kaya tırmanıcısı oldukları için salonlarda pek görünmüyorlar, yani bu pek bir problem teşkil etmiyor.

Gerçi çocuk ve genç tırmanıcıların sağlığına zararlı olduğu gerekçesiyle gençlerde kısa kaya şampiyonalarını iptal etme eğilimi olduysa da Belçika’da diğer el ayak (acro)-salon yarışmalarında 6 yaş ve üzeri çocuklar kimse için etik bir problem oluşturmadan yıllardır daha ciddi bir şekilde yarışıyorlar.

Kısaca kısa kayacılar ve tırmanıcılar sadece EĞLENMEK istiyorlar!

Klimzaal Blok Open’a genelde ne tür tırmanıcılar katılıyor (Profesyoneller, sadece kısa kaya yapanlar, her türlü tırmanış sevenler…) ?

Giderek büyüyen açık yarışmamızda bütün bu gruplardan çok renkli bir tırmanıcı kalabalığıyla birlikte eğlence ve atmosfer için gelen yerel tırmanıcılarla karşılaşıyoruz. Yarışmada herkes aynı şekilde eğlenmeye ve tırmanabildiği kadar tırmanmak için en iyisini yapmaya çalışıyor.

Sanırım Belçika’daki her salonun kendi kalabalığı var ama Klimzaal Blok bana biraz daha alternatif göründü. Neyse, sorum şu Klimzaal Block Open neden bu kadar popüler?

Her şeyden önce salonun yüzey alanı büyüklüğü var –Belçika’nın en büyüğü- bu bize bu çapta bir yarışma organize etme ve kısa kaya problemlerinin kimsenin rota başında sıra beklemeyeceği bir alana yayma olanağı sağlıyor. Bir de salonda benim gevşek parti ortamı diye nitelendirdiğim bir hava olması, iyi müzik, güzel atmosfer ve iyi bira hem izleyenler hem de tırmanıcılar için.

Biz (Klimzaal Blok’ta) “stresten uzak” temalı bir ortam tercih ediyoruz ve fikrimce bunu tırmanıcılara da sunmakta başarılı oluyoruz!

Peki, Belçika’da tırmanış yarışması organize etmenin temel motivasyonu nedir? (ticaret:), tırmanıcıların talebi ...)

Aslında her ikisinden de biraz, bence tırmanış organizasyonları tırmanış camiasını bir araya getiren bir nevi yapıştırıcı tabii diğer yandan bu tür etkinlikler salonu spot ışıklarının altına yerleştiriyor ve tırmanıcılara yenilikleri (element, rölyef, tutamaklar, duvarlar vs.) göstermek için mükemmel bir fırsat oluşturuyor; tabi bunlar da salonun devamı için önemli şeyler. Yarışma düzenlemenin ekstra motivasyonu ise her seferinde daha iyi ve sorunsuz bir organizasyon, kısa kaya problemleri, finaller çıkarmak.

Yarışma organizasyonunda en zor işler hangileri?

Böyle bir organizasyonda en zor şey tabii ki rota yapımı, zamanlama ve puanların doğru hesaplanması ve sıralanması. Rota yapımı en önemlisi çünkü bu tırmanıcıların hemen dikkatini çeken bir şey... Yani rota açanların stillerini ve seviyelerini katılımcılara göre ayarlamaları gerekiyor mesela orta seviyede daha çok katılımcı varsa ona göre daha çok rota yapıyoruz ki herkesin eğlenip ve başarıyı tadabilsin ve kimse eve 40 problemden sadece 1 tanesini yapabildiği için kendine kızgın dönmesin.

Zamanlama ve hesaplama da bu yarışmalarda çok önemli bunlar yarışmayı hem sporcular hem de izleyiciler için akıcı ve profesyonel kılan detaylar.

Önemli bulduğum diğer bir zor iş de içecek. Yemek ve özel t-shirtler vererek gönüllüleri hoş tutmak ve yarışma öncesi ve sonrasında kendilerini sorumlu ve önemli hissetmelerini sağlamak, ne de olsa onlar olmasa organizasyon da olmazdı.

Yanlış hatırlamıyorsam yarışmada 40 a yakın rota vardı. Peki rotaları kim yapıyor? Hepsini bitirmek normalde ne kadar zaman alıyor?

Evet aslında 40 tane eleme ve 9 final rotası vardı. Genelde 4 gün önceden rota yapımına başlıyoruz ki yarışmadan 2 gün önce hepsini test edebilelim (en nefret ettiğim şeylerden biri yarışmadan önceki gece yarısı rota test etmek) ve yarışmadan önceki günü temizlik salon hazırlığı hakemler ve hesaplamaların pratiğine ayırabilelim.

Normalde rota yapanlar yerel tırmanıcılar, finaller için de bazen ekstra biri (genelde çok güçlü ve yetenekli bir tırmanıcı).

Türkiye tırmanıcıları ve Türkiye’de tırmanış hakkında bilgin var mı? Daha önce Türk katılımcınız olmuş muydu?

Hehe, bu sorunun geleceğini biliyordum ana ikisine de yanıt ne yazık ki hayır. Sen salonumuzda Türk bayrağını taşıyan ilk sporcuydun ve seni burada ve finallerde ilk 3’te görmekten büyük mutluluk duyduk. İspanya ve Fransa kadar olmasa da Türkiye’deki tırmanıştan Belçika’da haberdarız. Ama kısa kaya konusunda pek bilinmiyor açıkçası.

Katılımın ve soruların için çok teşekkürler, seni ve başka Türk tırmanıcıları (güçlü veya orta karar) gelecekte de salonumuzda görmeyi umuyoruz.

Ahu Alanya
İletişim: ahu_alanya [at] yahoo.com

[1] Yarisma tarihlerini http://www.belclimb.net adresinden takip edebilirsiniz.

[2] http://www.klimtouw.nl/