Eiger_Banner.jpg

Aladağlar Pınarbaşı Kanyonu'nda Yeni Geleneksel Rota: Amok

(Yeni) 2 ip boylu, istasyonları boltlu, geleneksel rota. Pınarbaşı Kanyonu/Aladağlar

“AMOK” 6c, 6b+ (100m.) Zorbey Aktuyun/Çağlar Çaylı. 11.09.2017

Pazar akşamı bir bira sonrası Çağlar'ın gözlerindeki Adana'ya, işe, şehre dönmeme isteğini görüp “Çağlar kalsana yaa, yarın hafif, keyfine bir şeyler çıkarız” dedim ve Çağlar Pazartesi sendromunu bir telefon görüşmesi ile silip attı.

Gece kısa süren bir araştırma sonucunda Pınarbaşı kanyonundaki Pascal ve Dennis'in ilk rotalarından biri olan Ottaman Beau 6c+ (120m.)'yı tırmanmaya karar verip öğlen saatlerinde sallana sallana kanyona geldik. Çağlar usanmadan yaklaşık 1 saat boyunca ilk boltu ve hattı aradı, ben yarım saatin sonunda çoktan sıkılıp yeni rota açmak için sağa sola bakmaya başlamıştım. Çağlar sonunda hattı buldu ama ilk boltu bir türlü bulamadık. Gel gel yeni rota buldum onu açalım diye zorla çekiştirip, Çağlar'ı bulunduğu yerden söktüm aldım…

Giriş pozitif, belirgin rampa çatlaktan giriyor. Şu an için rotanın en otlu pis yeri hala burası. Kolay bir başlangıç o yüzden fazla temizlemekle uğraşmadık.
ilk ip boyu müthiş, devamlı bir çatlak. Bir ara sağa geçmem gerekiyordu, o ara kayboldum ve Çağlar'ın güzel yönlendirmesi ile sağa, çatlağa geçen süper bir etabı farkedip geçerek ilk istasyon yerine ulaştım. Sağa geçiş öncesi perlon bıraktığım güzel kum saatine klip yapmayı unutmayın :).

İlk ip boyu VII+/VIII-, 50 metre (İstasyon inox 10mm. Çift bolt + iniş mağaracısı).

Çağlar'ın arabaya koşup 2 bolt alıp gelmesi sırasında yaptığım rota temizliği sonucu sol gözüme kaçan bilinmeyen cisimler kafamda alerjik bir reaksiyona sebep olmaya başladı. Çağlar'ın ilk ip boyunu tırmanışı sırasında küfürlerle gözümü ovuşturmam işleri daha da kötü yaptı ama bu durum bir Amok Koşucusu halini almaya başladı. Çağlar yanıma geldiğinde “İnelim abi, gözün kötü” demesine rağmen burnum tıkalı ve ağzımdan gözümden sular çıkartarak delirmiş gibi kulenin tepesine doğru tırmanmaya devam ettim. Hamle aralarında gözlerimi dinlendirerek... İkinci ip boyu da bana pek kolay gelmedi ama açıkçası objektif değerlendirebileceğimi düşünmüyorum :). Dalgalı bir çatlak, pozitifleri ve negatifleri var, sonuna doğru 4-5 metrelik zor bir offwidth'i var. Zorlandım ama bu zorlanma tek gözle ve acıyla tırmanmaktan mıydı yoksa gerçekten hat mı zordu tam bilemiyorum. Bunun için VII+ diyorum ama siz yine de yarım derece farkını göze alın.

İkinci ip boyu: VII+, 50 metre (İstasyon inox10mm. Çift bolt +iniş mağaracısı)

Açıkçası rotayı çıkarken ve inerken baya temizledik, en azından kabasını iyi aldık diyebiliriz. Geç başlamanın sonucu biraz geç bitmesi oldu tabii ki. Ama rotayı karanlıkta temizleyip rahat rahat acile yetiştik. Güzelce gözümü yıkatıp eczaneden damlaları alıp üzerine çiğ köftemizi yiyip bir klasik olan Petek pastanesi ile geceyi de sonlandırdık. Ve Çağlar muhtemelen güzel bir iş gününün hayalini kurarak Adana'ya evine geri döndü...

Rota Künyesi

Rotanın ismi: Amok

Bölgesi (Dağ ismi/Sektör): Aladağlar Pınarbaşı Kanyonu

Rota uzunluğu (mt.): 100 metre

Toplam ip boyu: 2 ip boyu

Stil: Geleneksel

Genel zorluk derecesi: VII+/VIII-

İlk Çıkış mı: Evet

Yaz Tırmanışı / Kış Tırmanışı: Yaz

Çıkış Tarihi: 11.09.2017

Ekip: Zorbey Aktuyun, Çağlar Çaylı

Kullanılan teknik malzemeler: Çift ip (50 ya da 60 metre), 2-13 no arası takoz seti (isteğe bağlı daha büyüğü de taşınabilir, uygun yerler var), 0,25-4 no arası friend, değişik boylarda perlon.

Hava Durumu: Açık, güneşli.

Tırmanış mevsimi: Yaz

Kamp alanı: (Su kaynağı Var / Yok:) Kampa gerek yok, Demirkazı Köyü'nde konaklanabilir.

Ulaşım bilgileri: Pınarbaşı Kanyonu'nun en son noktası, kanyona girdiğiniz andan itibaren kanyonun sonunda bu kuleyi görebiliyorsunuz. Park yerinden 10 dakika.

Rotanın tanımı:

İp Boyu Uzunluk Max. Zorluk Sabit İstasyon
1 50 metre VII+/VIII- Var. İstasyon inox 10mm. Çift bolt + iniş mağaracısı
2 50 metre VII+ Var. İstasyon inox 10mm. Çift bolt + iniş mağaracısı

 

İniş rotası: Rotadan

Malzeme: Çift ip (50 ya da 60 metre), 2-13 no arası takoz seti (isteğe bağlı daha büyüğü de taşınabilir, uygun yerler var), 0,25-4 no arası friend, değişik boylarda perlon.

Rotaya girerseniz neler hissettiğinize ve derecelere dair bize de haber/bilgi verirseniz seviniriz. Teşekkürler...

İyi tırmanışlar...

15 Eylül 2017

Yazan: Zorbey Aktuyun

İletişim: zorbeyaktuyun et yahoo nokta com