Brenta_Banner.jpg

Faaliyet Adı: Sivri Dağ Geleneksel Tırmanış

Faaliyet tarihi: 26.05.2018

Rotanın ismi: Pezevenk Bakkal

Ekip: Can Güner, Abdullah Benna Sarın

Faaliyet süresi: 2 Saat

Hava Durumu: Güneşli

Tırmanış mevsimi: İlk Bahar

Kullanılan teknik malzemeler: Çeşitli ebatlarda friend, takoz set, Çift ip 60m, 8 adet ekspres, 6 adet kilitli karabina.

Kamp alanı: Sivri Dağ, Sinema Perdesi sektöre giderken ormanlık alan içerisinde, Sivri Dağ’ın eteklerinde kamp alanı bulunmaktadır.

Ulaşım: Antalya’nın Konyaaltı ilçesine bağlı olan Gedeller köyüne gelinir. Sivri Dağ Etekleri Gedeller Köyünden başlamaktadır.

Havaalanından ulaşımhttps://goo.gl/maps/D7uqnUk15TS2

Yaz Tırmanışı / Kış Tırmanışı: Yaz Tırmanışı

Stil (Geleneksel, Alpin Spor, Kar-Buz): Geleneksel

Bölgesi (Dağ ismi/Sektör):Sivri Dağ -Antalya

Rota uzunluğu (mt.): 200 Metre

 

 

Rota Açıklaması: Yeni rota arayışlarına geleneksel tırmanış ile devam etmek için daha önceden Sivri Dağ’da gözümüze kestirdiğimiz hatta tırmanmaya karar verdik. Antalya’da havaların da ısınması ve Sivri Dağ’ın öğleden sonra gölge olması bizi bu bölgede tırmanışa yönlendirdi. Sivri Dağ’da sinema perdesi sektörünün en sağında bulunan çatlak hattı takip edilerek çatlağın bitimindeki büyük ağaç hedeflenir. Rotada bulunan kaya yapısı genel olarak sağlam ve çatlak hattı takip edildiği için malzeme atma açısından gayet rahattır. (İkinci ip boyu hariç)

Rota Tanımı:

1. İP BOYU (V-/V) Sinema perdesinin en sağındaki çatlak hattın dibinden tırmanışa başlanır, pozitif yüzeyde, güzel tutuşlar bulunan, ara sıra baca yapılarak çatlak hattı boyunca tırmanışa devam edilir, 50 metre uzunluğundaki ip boyu V-/V zorluğunda ve kaya yapısı oldukça sağlam. İp boyunun sonunda sağda bulunan ağaçta istasyon.

2. İP BOYU: (V-/V) ağaçtan 2-3 metre sola geçilerek çatlak hattına girilir ve yükseldikçe dikleşen, güzel tutuşlar ve iyi emniyet imkânı veren ip boyunda 50 metre tırmanılır. İp boyu V zorluğunda ve kaya yapısı oldukça sağlam. İp boyunun sonundaki sette bulunan büyük ağaçta istasyon.

3. İP BOYU: (VI) bu etapta çatlak hattının toprak ve ufak ağaçlarla dolu olması nedeniyle soldaki slab yüzeyden tırmanılır, kaya yapısı oldukça sağlam, emniyet imkânı zayıf, 20 metre uzunluğundaki ip boyu (VI) derece zorlukta ve yukardaki küçük ağaçta istasyon kurulur.

4. İP BOYU: (VI-/VI) Pozitif yüzeyde küçük tutamaklar ve dengeli bir yükselişle başlayan ip boyu daha sonra çatlağa tekrar bağlanarak keyifli bir tırmanış sunmaktadır. 8-10 metrelik dikey tırmanışla birlikte balkona gelinir ve balkonun altındaki çatlak takip edilerek 2 metre sola geçiş yapılır. Devamında tekrar dikey olarak devam eden çatlak takip edilir ve son kısımdaki çürük bloklara dikkat ederek hafif sol tarafta bulunan büyük ağaç hedeflenir. (Üzerinde 2-3 metrelik ip var). 50 metre uzunluğundaki ip boyu (VI-/VI) derece zorlukta.

 

 

Genel zorluk derecesi: VI-/VI

İlk Çıkış mı? : Bildiğimiz kadarıyla evet

İniş rotası: Rota bitiminde bulunan büyük ağaçtan rota başlangıcına iniş