Marmolada_Banner.jpg

KAHRAMANMARAŞ’ TA, SAKLI BİR KAYA CENNETİ

DOĞUM SANCILARI

Dağcılığa başlayana kadar piknik için gittiğimiz Kahramanmaraş merkeze 60 Km mesafedeki Döngel Köyü bölgesindeki potansiyeli işin doğrusu göremedik. O zamanlarda içimizde yanan tırmanış bahçesi fikrinin de ateşini hiç söndüremedik. Hayaller kurduk, kumdan kaleler yaptık. Eh o da yasak değildi ya. Ne yapalım kendimizi avuttuk. Lafını ettikçe heyecanlandık. Boşa geçen yıllar bize kedi-ciğer muamelesi yaparken “Döngel Ana” bizi hep çağırmaya devam etti. Belli ki o da istiyordu, belki sıkılmıştı yalnızlıktan, bekli de o da sevmişti “renkli kıyafetlileri”. Evet, umut vardı. Çünkü o anaydı ve bizi çağırıyordu.

5 KALA

Günlerden bir gün, danışmak için e-posta yazdığımız Aykut TÜREM’ in yönlendirmesi sonucunda Süleyman VARDAL ile tanışma şansını yakaladık. Bunca yıl beklememizin ardından sanırım şans bizden taraf olmaya karar verdi ve bunu Süleyman VARDAL ile tanıştıktan ve beraber çalıştıktan sonra anladık. Evet, şans bizden yanaydı ve devam edecekti.

2011 kışı içerisinde yapılan planlar sonucunda 2012 yazı için rota açma çalışmalarının başlamasını uygun bulduk. Küçük bir grup olarak bolt masraflarını aramızda paylaşarak karşılamayı planlarken ve işin içinden çıkamazken, sevgili başkanımızın, Gençlik Spor İl Müdürlüğü İl Temsilcisi (Aynı zamanda Kahramanmaraş Dağcılık Arama Kurtarma Telsiz ve Radyo Amatörleri Derneği başkanı) Sait KILIÇSALLAYAN’ın son noktayı koymasıyla şans bir kere daha yanımızda oldu. Sait hocanın gayretiyle Gençlik Spor İl Müdürlüğünün desteğiyle planladığımızdan çok daha fazla bolt sahibi olduk.

Artık her şey hazırdı ve son şekli verecek “usta” bekleniyordu.

Hava şartları, özel işler derken 19 Mayıs 2012 de işe başladık.

GÜZELLER GÜZELİ...

Bölge 2 ayrı bölümden oluşmakta. Anayoldan Döngel Köyü sapağından ulaşılan alt kısım, yukarıdan birçok koldan gelen suların geniş ağaç gölgelerinin altındaki piknik masalarının yanından geçerek oluşturduğu küçük bir piknik cenneti. Bölge aynı zamanda TDF Yaz Temel Eğitimi kampı. Bu sebepten bölge halkı bizler gibi sporcuları görmeye alışık ve fazlasıyla misafirperver. Hemen yanındaki mağara ve şelale ise en çok ilgi çeken yerlerden bir tanesi. Tırmanış vadisine, tırmanıcıların Döngel Köyünün ilerisindeki Kısık Köyü sapağından ulaşmasının haricinde, piknik alanından yukarı doğru yapılacak muhteşem manzara eşliğinde 10 dakikalık bir yürüyüşle de ulaşılabiliyor. Pikniğe gelen ziyaretçiler yemekten sonra patikayı tırmanarak mağaraları ve manzarayı görmek için gezinti yaparlar ve Kısık tırmanış vadisine geldikten sonra geri dönerler.

Kısık Köyü sapağından kamp alanına kadar ulaşılan, diğer bölüm (üst kısım) yani Kısık Vadisi ise tam bir kaya cenneti.

Çok fazla söze gerek yok;

En kalitelisinden buz gibi doğal kaynak suyu 150-200 MT.

Elektrik 100-150 MT mesafedeki, vadi sonunda bulunan HES’ e ait bekçi kulübesindeki, çay ikram etmek için can atan bekçilerden temin edilebilir.

Çadırınızı aracınızın yanına kurabilir, 30 metre mesafedeki rotalara kuru dere yatağının taşlarından sekerek bir dakikada ulaşabilirsiniz.

Çadır kurulacak bölge biraz taşlık ancak küçük bir temizlikle sorun kalmıyor.

Kamp alanında 3 Ad. Sokak lambası bile mevcut.

10 dakikalık yürüyüş mesafesindeki piknik alanına indiğinizde hemen iç içe olan köyde 2 bakkal mevcut.

Unutmadan belirtelim, kamp bölgesinde bulunan gölgeli ağacın altındaki kral dairesi Süleyman VARDAL hocamıza aittir. ? O yokken tabiî ki gölgeli ağacın altına çadırınızı kurabilirsiniz.

MAVİ BONCUK

Süleyman Vardal ve beraberinde Adana, Hatay ve Gaziantep’ ten gelen arkadaşların özverili ve gönülden gayretleriyle şimdilik 16 rotamız var.

Bölgede 400-500 arası rota potansiyeli mevcut, yeni rotalar için çalışmalarımız devam etmekte ve bölgede boltlama çalışmaları yapmak isteyen sporculara da kapımız her zaman açıktır.

Yeni tırmanış bahçemiz HEPİMİZE hayırlı olsun.

Bölgede tırmanış yapmak isteyen arkadaşlar dongelkisikvadisi[at]gmail.com adresinden bizlere ulaşabilir merak ettiklerini sorabilir, hatta bölgeye gelmeleri durumunda manimiz olmadığı takdirde birlikte faaliyet yapabiliriz.

ULAŞIM DETAYLARI:

Döngel Köyü Kahramanmaraş’ tan Kayseri istikametine 55 Km uzaklıkta.

Araç ile Döngel Köyü sapağını pas geçerek 62. Km’deki Karayolları binası ve tabelasının tam karşısından Kısık Köyü yoluna saparak toprak yolu takip edin. Küçük bir köprüden geçtikten sonra sağa doğru geniş bir yay ile yol sizi vadinin içine, kamp alanına kadar götürecektir.

Alternatif olarak, Kahramanmaraş Otobüs terminalinden 8 TL tutarla, saat başı Döngel dolmuşları kalkmakta. Dolmuşla gelmeniz durumunda Döngel Köyü sapağında inerek köyün içinden geçip piknik alanına ulaşabilir ve yukarı doğru suyu takip ederek tırmanış vadisine ulaşabilirsiniz.

ÖZEL RİCALAR:

Bunları yazmak ne kadar gerekli bilmiyorum ancak usulen yazılması da lazım.

Bölge halkı dağcılara alışık ve vadiden size selam vermeden geçmezler. Lütfen onlarla diyalog kurun, birazcıkta olsa güler yüzle sohbet edin.

Vadideki bekçi kulübesine mutlaka uğrayın ve bekçilerle sohbet edin, size çay ikram etmek isteyecekler, lütfen için.

Bölgede çöp alanı mevcut değil, bu sebepten çöplerimizi yanımızda götürüyoruz. Unutmamamız gereken tek şey, bizim ziyaret için gittiğimiz bölge onların yaşam alanı… Bölge halkı ile çok iyi diyaloğumuz var ve bozmamak için elimizden geleni yapıyoruz.

SONSUZ TEŞEKKÜRLER:

Kahramanmaraş Gençlik Spor İl Müdürlüğü, Aykut TÜREM, Süleyman VARDAL, Sait KILIÇSALLAYAN, Mümin KARABAŞ, Zeliha IŞIK, Çağlar ÇAYLI, Atilla DUMAN, Yahya KOÇ, Yağız KAYAKUŞU, Ali ÇAYIR ve Seyit ÖZŞAHAN.