Marmolada_Banner.jpg

 

 

Asya' ya vardığınızda duyabileceğiniz en önemli spor tırmanış bölgeleri Tayland ve Çin'de. Bu bölgelerde insanlarla tanıştığınızda Laos' daki tırmanış bahçesini duymaya başlıyorsunuz. Biz de duyduğumuz bilgiler ışığında Çin Getu' dan yola koyuluyoruz ve Çin Getu' dan yolda bulduğumuz tırmanışçılarla Green Climbers Home'a varıyoruz.

Burası Alman bir çift tarafından Laos Green Discovery desteği ile açılmış.

Kamp yılda 6-8 ay açık sonrasında tırmandığınız yerler ve kamp sular altında kalıyor. İlk kampları 2010 yılında havai fişek gösterisi yüzünden kül olmuş. 2015' de ikinci kampı yapmışlar, ikinci kamp partisi akşamı ilk kamp yanmaya başlamış, nedeni elektriksel problemler.

Zannediyorum biz ordayken 20 civarı rota daha açıldı. Durmaksızın gelişen bir yer. Yani durmaksızın rota açılıyor ve kamp inşa ediyorlar. Zaten verilen emeği görmemek imkansız. Bütün patikalar temiz, dere geçişleri slackline destekli. Tepelerde de high-linelar göre bilirsiniz.

En popüler sektör Roof. İnanılamaz güzel bir negatif yapı. Bütün expresler toplaması zor olduğundan fixler (sabitler). Bu durum ve aşırı negatifli yapının etkisi ile genellikle soru şu “birader benim boltum hangisi, sağa mı gidiyorum sola mı?”, “Hey şu rotada ki yanlış gidiyorsun sağa dön yoksa 7 yerine 9 derece çıkacaksın!” seslerini duymak çok tanıdık ve normal.

Bizim olduğumuz sene 2015-2016 için olmaması gereken kadar sıcaktı dendi. Ancak tırmanış zamanlarının değişeceğini sanmıyorum. Sabah 6 da herkes uyanık kahvaltıda. Hangover, Partymeile, Roof bazı alanları, Weisse Wand ve yeni açılan 24 Hours Open Sektör 11' e kadar gölgede. Sabah takımını orda görebilirsiniz. Bu sektörler 7,8,9 derece çıkanlar için. Ne kadar partymeile de 6 ve 7 derece olsada rotalar sert ve ikinci boltlara gidiş biraz sıkıntılı.

Sonra 11 takımının zamanı geliyor. Kampingin önündeki diğer sektörler gölge olmaya başlıyor. Kampın önündeki sektörlerden World Trip 8 derece ve üstünü çıkıyorsanız bütün rotalar mükemmel.

Weisse Wand 7+, 8-, 8 derecelerin uzun ama tırmanması inanılmaz zevkli bembeyaz bir yapı (80 metre ip ancak yetiyor). Hilton sektör 5, 6 derece ve uzun 7 derece rotalarla eğlenebileceğiniz bir yer. Bu sektörde hayatımın en güzel 6 derecesini çıktım. 40 metre Bonne Geburstag Poffzzi. Kolenetlerden kolenetlere 40 metre boyunca atlıyorsun. Roof sektörde bir çok 8, 9 derece efsane ama aralarında bir 7+ kesinlikle çıkılması gereken bir rota var Saugeburt. Kocaman bir deliğin içinden geçip yön bulmaya çalışıcağınız bir rota. Bir çok tırmanıcının o delikten geçip boylu boyunca kayaya yatıp “heyy! biri beni çekebilir mi?“ dediğini çok duydum.

Vee bir sektörde Türk bir isim gözüme çarpıyor: Ayşegül Kular ve eşi Helmutla boltlamaya katkıda bulunmuş gözüküyor. Bir Türk ismi görmek güzel. Sözün kısası tırmanış adına ne ararsanız var negatif,yüzey krimp, kolenet atlamalar gibi bir çok seçenekleri var sabah ve öğleden sonra olarak. Boulder, trad ve multipitch bir kaç rota ve harika yemyeşil bir manzara mevcut. Biz ordayken iddia üzerine 2 iyi tırmanıcı 4 partlı 130 metre rotayı 40 dakika civarında bitirdi. Lider tırmanıyor emniyetçide tırmanıyor sonuç 40 dakika 130 Metre. Bu arada çok güçlü tırmanıcıları izlemekte mümkün oldu. Ben 9 civarı dereceler çalışıyordum 2 tane 10 derece çıkan güzel kız benim rotalarımdan rüzgar gibi geçti. İsimler Avusturyalı Barbara Schranz ve İngiliz Charlotte Garden. Bende bol bol düştüm.

Eğer kendinizi kaybederek bizim gibi hem sabah hem akşam bütün herşeyi bitirmeye çalışırsanız, durduğunuz yerde sırılsıklam olduğunuz bir sıcaklığa zaman zaman sahip olduğundan bir haftanın sonunda haraket edemeyecek hale gelebilirsiniz. Rota çok çeşitli ve güzel ama sakın arkadaşlar bizim gibi öldürmeyin kendinizi.

Rest day aktivite olarak neler var: Sektörlere giderken mağaranın içine doğru giden bir dere göreceksiniz. Sıcak havalarda orası sizin klimanız. Mağaranın kolenetleri altından yüzerek diğer taraftan çıkmak da ayrı bir zevk...

Uzun iki günlük bir ara verme şansınız olursa motorsiklet kiralayıp loop’a gitmek önemli.
Thakek’den motorsikletlerinizi kiralayın ve kırmızı topraklı yolların ve bufaloların keyfini çıkarın.

Benzinsiz kaldığınızda o yol kenarlarındaki şişeler benzin! Sakın büyük benzin istasyonu gibi bir hayal kurmayın.

Loopun sonunda varacağınız mağaradan kayık kiralayıp diğer tarafa geçin derim . Öyle 5 dakika değil , 20 dakika kapkaranlık bir mağara dere geçişi. Mekong' da gün batışını, Taylanda' daki tapınağın arkasından güneşin kayboluşunu izlemeyi de rest day aktivitelerinin arasına koyun. Yeni yıl aralık ve ocak ayları kamp inanılmaz kalabalık. Aylar önceden rezervasyon yapılması lazım. Çadır, tuvaletsiz bungalov ve tuvaletli bungalov seçenekleri var.

Fiyatlar şöyle;
Çadır: 18 TL
Dorm: 27 TL
Bungalov tuvalet ve banyolu max 2 kişilik: 60 TL
3 kişilik bungalov: 90 TL

Yalnız asyaya ilk defa gelenlere bir uyarı vermek isterim; bu dev karıncaların şehiri istila etme filmlerinin fikirleri Asya' dan alınmış olduğuna emin olun. Çadırda kalmak ucuz ve verilen çadırın içindeki yataklarla konforlu (çadır yatakları asya yatakları gibi ince ) ancak karıncalardan kaçmak bir dert. Zaman zaman restorantta uyanan insanlar görebilirsiniz. Bunun nedeni ya horlayan arkadaşı ya da karınca istilası. Yemeklere gelince pad thai ve karışık salata , noodle çorba harici porsiyonlar asya boyutlarında. İki porsiyonla ancak kendine geliyorsun.

Web siteleri: www.greenclimbershome.com (Rota bilgileri için :  https://www.thecrag.com/climbing/laos/thakhek/pha-tam-kam)
Bu siteden bütün yemek fiyatları ve extra ne öğrenmek istiyorsanız öğrenebilirsiniz.

Önemli meşhur olan bir şey de alkol. Lao bira ve lao viskiyi tatmadan geçmeyin. Kampta da bulabilirsiniz. Ama dediğim gibi sadece tadın. Tırmanış, sıcak hava biraz da fazla alkol ile karışırsa kendinizi yataktan kalkamaz bulabilirsiniz.

(Not: Laos ne yazık ki Türklere kapıda vize vermiyor. Turist vizesi olarak 1 aylık vize almak ve ülke içindeyken belirli bir ücret karşılığında 1 ay daha uzatmak mümkün.)

Yazan: Berna Fuchslueger
İletişim: bernaavar et gmail nokta com