Marmolada_Banner.jpg

Gündoğdu Osmangazi ilçesine bağlı bir köy.
Bursa' nın çok eski bir köyüdür. Eski adı Fledar/Filadar olup ünlü bir Rum köyüdür. Kaynaklarda Filandon adıyla da anılan köyün antik dönemdeki adı, olasılıkla Peladarion' dur. Paladari olarak da anılmaktadır. Mahallenin geçmişi bundan 3.500 ila 4.000 yıl öncesine dayanmaktadır. Bursa ilinin bilinen en eski yerleşim yerlerindendir. Eski rum köyü, kayalığın dibindeki kale çevresinde idi. Kurtuluş savaşı sırasında tümüyle yandığı için yeni köy, tepenin 1 km kadar aşağısında kurulmuştur. Gemlik Körfezini gören yüksek bir yerde kurulduğu için, bugün çok sayıda TV ve radyo vericileri yerleştirilmiştir. Bursa'ya 20 km uzaklıktadır.

Mağaracılık kurtarma çalıştayı ve dağcılık kulüpleri uzun yıllardır eğitimlerini genellikle bu bölgede yapar. Bölge Bursa şehri, Uludağ ve Gemlik körfezinin güzel manzarasına hakim olduğu için kampçıların ve kolay ulaşımı nedeniyle günübirlik ziyaretçilerin uğrak noktasıdır. Bahçede birçok geleneksel hat mevcuttur. Geleneksel rotaların geneli görece kolay hatlardır. Bazı geleneksel hatların istasyonları boltludur. Eğitim amaçlı ve kendini geliştirmek isteyenler için ideal rotalardır.


2004 yılında ilk bolt çakılmış ve 4 tane spor rota Doğan Palut tarafından Bursa ya hediye edilmiştir. Çıtır, Einstein, Radyasyon ve nam-ı değer Olimpos rotaları.
Bu ölümsüz rotalar için üstad Doğan Palut a çok teşekür ederiz.
Kendisi ile irtibata geçip rota bilgilerini rehber için rica ettim. Üstad da bizi kırmayıp uzun bir arşiv taraması yapıp bana rota detaylarını açtığı dönemde not defterine aldığı notlarla birlikte ulaştırdı. Gündoğdu tepesinin körfeze bakan tarafında tırmanıştan çok keyif alacağınız zorluğu başlangıç aşamasında rotalar vardır. Ayrıca tepenin civarlarında boulder için birçok kaya bulabilirsiniz.
Doğan Palut’ un açtığı rotalar sonrası uzun süre bölgede spor rota açılmadı. 2017 yılında ise rota çalışmaları tekrar başladı ve Olimpos sektörde 2 tane rota Murat Genç tarafından açıldı.
2018 yılında gündoğdu güney yüzünde bir keşif gezisi yaparak bu alandaki potansiyel tekrar gözlemledik. Bursa‘ da lokal tırmanıcılarından olan çok sevdiğimiz bir büyüğümüzün maddi ve manevi desteği ile Güney yüzünde sektör oluşturmak için ilk adım atılmış oldu.

İlk rotalar Recep Gür tarafından boltlanmaya başladı. Takip eden süreçte Murat Genç, Mustafa Onur Çatak, Uğur İlerigelen ve ben rota açarak rota sayısının artmasına katkı sağladık. Uzun ve zor uğraşlar sonrası spor rota sayıları çoğaldı ve iki tane sektör doğdu.
Bursa tırmanış bahçelerine göre kaya bandı kısa ama çoğunlukla eksikliği hissedilen negatif ve boulder hamleli rotalardan oluşuyor.
Bu süreçte manevi desteğini esirgemeyen BCT(Bursa Climbing Team) ekibine ve emeği geçen herkese selam olsun.
Bursa'ya kazandırılmış harika bir tırmanış bahçesi oluşturulmuş oldu.

Not: Kamp alanı körfezde bakan yüzdedir. Köye yakın alışveriş için marketler mevcuttur 
Yeni bir bölge olması nedeniyle az tırmanılmış rotaların derecesi tam oturmamış olabilir ve ufak tefek taş dökülmeleri yaşanabilir.

gündoğdu rehber 05
Ulaşım için;
https://www.google.com.tr/amp/s/moovitapp.com/index/amp/tr/toplu_ta%25C5%259F%25C4%25B1ma-G%25C3%25BCndo%25C4%259Fdu_K%25C3%25B6y%25C3%25BC-Bursa-site_26953482-3663
Şehir merkezinden B/29 otobus ile ulaşabilirsiniz,.

İletişim:

Mustafa Mercanlı

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.