Brenta_Banner.jpg

Rota Adı: Sarın – Serter Rotası
Yer : Moryer Kayalıkları
Zorluk: VII-, VIII // 70Mt
Kullanılan Malzemeler: Friend, Takoz, Sikke, Çift İp
 
Rota ana yüz sol tarafında gözüken bariz dihedral çatlak – baca hattıdır. Yeterli ve uygun emniyet malzemesi bulundurmadığımız için rotayı 3 ip boyunda tamamladık.
 


1.       İp : V+, 15 m // Friend –Sikke istasyon
2.       İp : VII-, 20 m // Büyük kule üzerinde baba istasyon
3.       İp : VIII, 35 m // Takoz İstasyon


Rota 2 ip boyu olarak olarak rahatlıkla tamamlanabilir. İlk etap için küçük boy takoz ve yaylı takoz en az tam bir set bulundurulmalıdır. Büyük malzemeler için uygun yerler mevcuttur. 2. etap için genelde büyük malzemeler iş yapmaktadır.
 
Kaya son derece sağlam ancak otlu ve topraklı çatlaklar hem ilerlemeyi hem de uygun emniyet yeri bulmayı güçleştiriyor. Yukarı doğru ilerlerken olabildiğince temizledik.
 
Rotanın kilit etabı geneli vertikal olan ancak girişi negatif off width çatlak hat tırmanış becerisi sınavı niteliğindedir.  Pürüzsüz duvarda ayaksız ve elsiz yüzeylerde akrobasi yeteneği gerektirmektedir. Bu çatlak 8-10 m aynı şekilde devam etmektedir ve zorlayıcı bir tırmanış deneyimi sunmaktadır.
 
Bırakacak malzeme bulundurmamamız sebebiyle iniş için rota bitiminden doğu yönüne doğru serbest yan geçişle (2-3 derece 30mt) büyük ardıç ağacına ulaşıp ağaçtan ağaca ip inişleri ile tırmanışı tamamladık.
 
Not:  5-6mt devam edip ağaçtan istasyon alınabilir ve buradan direkt kuleye iniş yapılabilir.

Ulaşım: Moryer kayalıklarına ulaşım için Geyikbayırı'ndan sonra Feslikan Yaylası yönüne doğru ilerlenir. İkiye ayrılan yoldan sağa doğru ilerlenerek uzakta görünen kaya bloklarına doğru devam edilir. Uygun bir yere park ettikten sonra 15-20 dakikalık yürüyüşle kaya bloğuna ulaşılır. Yolun büyük kısmı asfalt ve binek bir araçla rahat ulaşılabilir durumdadır.

Burak Serter

İletişim: burakserter 78 @ gmail com