Brenta_Banner.jpg

TDF’nin Cımbar Vadisi’nde üç hafta sürecek tek ve çok ip boylu eğitimleri için İzmir’den yola çıktım ve Cemre Demiröz ile 7 Temmuz sabahı Mümtaz Çankaya Dağ Evi'nde buluştuk. Cımbar Vadisi’nin hemen girişinde sağ yüzeyde eğitim için sporcuların çalıştığı yüzeylerin devamını tırmanma fikri ve hat belirleme değerlendirmelerinin ardından tersten başlayarak önce rotamızın çizimini yaptık. Bursa’dan Murat Genç’in katılımıyla eğitim sonrası tırmanışa başladık.

Rota Künyesi

Rotanın ismi: Çift Vardiya

Bölgesi: Cımbar Vadisi, Aladağlar

Rota uzunluğu (mt.): 110 m

Toplam ip boyu: 4 ip boyu

Stil (Geleneksel/Alpin Spor/ Kar-Buz): Geleneksel

Genel zorluk derecesi: VII-, VI-, IV-, VI.

İlk Çıkış mı: Evet

Çıkış Tarihi: 7.07.2020

Ekip: Murat Genç

          Cemre Demiröz

          Burak Can Öztaş

Kullanılan teknik malzemeler: 60m ip çift ip, tam set YYKM*, tam set takoz, muhtelif sikkeler, endless ve perlonlar ve kişisel emniyet ve koruyucu ekipmanları

1.İp boyu (VII-, 30 m)

İlk İp boyuna ben lider girdim. Oldukça sağlam bir kayada yükselip rotanın kilidi olan yüzeye geldim. Burada son emniyet noktasından sonra slab yüzeyde tutamak ve basamak imkânının kısıtlı olması ve yüzeyin yosunlu olması geçişin kilidini oluşturuyordu. VII-‘lik kısımda, denge hamleleriyle ve yüzey tutamaklarla biraz yükselip hafif bir yan geçişle çatlak yüzeyi tuttum ve bir rahatlama hissiyle 10 metre daha yükselerek küçük otlu bir sete vardım. İki yaylı takozla emniyet noktası oluşturup Cemre ve Murat’ı yanıma aldım.

2.İp boyu (VI-, 20 m)

İkinci ip boyuna ise Cemre girdi. Emniyet noktasından iki metre sola kayarak sağlam bir çatlak hattına girip, takoz ara emniyetlerle slab yüzeye vardı. Burada krimp tutuşlar ve denge ile yüzeyde yükseldi. Emniyet imkânı olmayan uzun bir etabı geçip III+ yüzeyi tırmanıp sete vardı ve kum saatinden istasyon alıp bizi yanına aldı.

3.İp boyu (IV-, 30 m)

Bu hat kısa IV-‘lik geçişlerle rahat bir tırmanışa imkân veriyor. 30 metre tırmanıp büyük sete varıyoruz burada da kum saatinden istasyon alıyoruz.

4.İp boyu (VI- 30 m)

Son ip boyuna Murat girdi. Hedef, çatlağımsı bir yapının ortasındaki ağaca varmaktı. Etabın girişinden sağa doğru yükselip takoz emniyetlerle sola doğru yan geçişle yüzeyden yükselerek göbek yapmış bir kaya bloğunun solundaki çatlağa iki takoz daha sonra göbeğin üst tarafına çıkarak tekrar beşinci emniyet noktası için küçük çatlağa takoz yerleştirdi. Asıl hedef kilide yaklaşmaktı. Küçük tutamaklarla balkondaki çatlağa yaklaşarak kros hareketleriyle istasyona kadar gittim. Ağaçtan istasyon alarak rotayı tamamlamış olduk.

İniş

Rotadan iniş ise yine rota üzerinden yapılıyor. 4. İp boyunda ağaçta bir adet perlon ve karabina bırakıldı. Sonrasında üst üste iki ip boyunda ise kum saatinde perlon bulunmaktadır. Toplamda 3 ip boyu iniş yapıyorsunuz.

 

İletişim

Burak Can Öztaş