BDK_Banner.jpg

KARAKAYA – OPERASYON GELENEKSEL

Karantina zamanı evde oturmuş video izlerken Wide Boyz'un "No Sleep till Bakewell" isimli videosuna denk geldim. Aslında videoyu daha önce izlemiştim ama aklıma o an buna benzer bir şey yapabiliriz fikri geldi. Videoda 2 kişi 120 rotayı 24 saatte çıkıyor ve 30 km de yol yapıyorlar(koşarak!!).

Ensar İnce - Zorro(VII)Ensar İnce - Zorro(VII)- Ekibin arşivi                           

Elbette bu adamların seviyesinde bir şey yapmak imkansızdı. Biz de evimiz Karakaya'ya yöneldik. İlk hedefimiz bütün rotaları bir günde çıkmaktı. Bu da Tunç Fındık'ın blogunda olanlarla beraber 45 civarı bir rakam yapıyor. Fazla geleneksel tırmanmış tipler değildik. Ben Karakaya'da sadece 3 geleneksel rota tırmanmıştım ve Aladağlar'da edindiğim çok az geleneksel tecrübem vardı. Yunus ve Furkan da benim gibiydi, en fazla Geyve'de geleneksel tırmanışla haşır neşir olmuşlardı.

Furkan Erdoğan – Master Corner(VII-)Furkan Erdoğan – Master Corner(VII-)- Ekibin arşivi                                         

Tabii pandemi zamanı plan yaparken denk geldiğim bir Aykut Türem yayınında, söylediği "geleneksel tırmanışa ve malzemeye adaptasyon için yapay yapın" lafı çok mantıklı gelmişti. Daha önce hiç malzemeye düşmemiştik ve korkumuzu atmamız gerekiyordu. Biz de doğruca boyumuzu aşan Zorro rotasına girdik ve düşe kalka, yapay yaparak rota üzerinde ilk korkularımızı attık. Daha sonraki tırmanışlarda malzemeye gittikçe artan güven hissi tırmanışımızı çok hızlandırdı. Hatta Furkan biraz abartıp kilit etaplara tek malzeme atıp geçiyordu, zor malzeme attırıyorduk. Burada diğer bir öğrendiğimiz şey de tabii ki çatlak tırmanışın ne kadar farklı bir boyut olduğu. Ama o konu çok uzun ve ayrıca bahsedilmeli.

 

Bu arada bizim için mesele sadece tırmanış değildi. Aynı zamanda çekim de yapılması gerekiyordu. Tırmanıştan inen hemen eline kamera alıyordu. Mesela Yunus drone uçururken ben tırmanıyor, Furkan da kamerayla "Yeşillik" rotasına ipsiz tırmanıp üstten beni çekiyordu. Jumar falan kullanmadık hiç. Ya da rotaya kamerayla girip inerken yanda tırmananı çekiyorduk. Sadece üç rotada arkadaşlarımız emniyet aldılar onun dışında yardım almadık.

Tırmanış günü gece tam 00.00’da başladık ki karanlığa 4.5 saat kadar maruz kalalım, planladığımız gibi gece çoğunlukla güneş alan sektörleri tırmandık. Daha sonra devam eden vakitte, tırmanışı düşündüğümüzden erken bitirdiğimiz için "Tatar" sektörün gölgeye dönmesini beklerken biraz dinlenme fırsatı bulduk. "Tatar" sektörü bitirdiğimizde saat 21.00 civarıydı sanırım. Böylece 30 hatta 31 rota tırmanmış olduk. Doğruca yemek yiyip bayıldık sonra. 


Sonuç olarak sürekli spor tırmanan biz, bu hedefimiz sayesinde geleneksel tırmanışı keşfettik. Bütün rotaları bir günde çıkmak içten bile değil aslında. Umarız başkaları dener. Dağa veya çok ip boylu rotalara vakitsizlikten ulaşamayan insanlar için eğlenceli bir aktivite olabilir. Çıktığımız rotaların çoğunu muhtemelen yıllardır kimse çıkmamıştı, şu an hepsi temiz. Aşağıdaki linke tıklayarak çıktığımız rotalara, betalarına ve filmimize ulaşabilirsiniz. Bizce çok zevkli rotalar var mutlaka deneyin! Filme de göz atmayı unutmayın!

Rota bilgisi ve beta için:

https://docs.google.com/document/d/1YH6Ql6h34COhhJlg_gH5CVk50IY1DGDawtMc32ypGzk

Film için: https://youtu.be/0DiaIQpAciU

Ensar İNCE

Ağustos 2020